האידיוטים; אנרכיסט

ג'וזף קונרד

תיאור

ספר נוסף מבית היוצר של ההוצאה העצמאית נהר ספרים. בספר זה כלולים שני סיפורים פרי עטו של הסופר הגדול ג'וזף קונרד, ושניהם נוגעים בנושאים חברתיים שמעסיקים אותנו עוד היום.

כל סיפור תורגם על ידי מתרגמת אחרת, ואין טוב ממילותיהן

על מנת להעביר את רוחו: 

 

מתוך אחרית הדבר לסיפור "האידיוטים":

"האידיוטים הם-הם אפוא השורדים בסופו של דבר, הם הנעים בחירות מוחלטת על פני האדמה ובמרחב השדות, סופגים את העולם בעיניהם הרואות-לא-רואות, משוטטים בדרכים, מתמזגים עם הצמחייה, כמו היו חלק בלתי נפרד מהטבע: 'ראשיהם השחורים והגזוזים בצבצו מתוך חומת הפריחה הזעירה והשופעת בצהוב עז'. טבע היקום מטמיע אותם בקרבו גם אם טבעם של 'לבבות נבערים' דוחה אותם מעליו."

רוני אמיר, המתרגמת

 

מתוך אחרית הדבר לסיפור "אנרכיסט":

"בחיפושיו אחר פרפרים נדירים מוצא המספר את מי שמכונה "האנרכיסט מברצלונה", מכונאי ספינות שמיטיב לנווט סירות בלב ים, אבל לא את חייו. אמנם, הוא לא בדיוק אנרכיסט ולא מברצלונה, רק בעל לב חם וראש חלש. נאיבי, אם תרצו.

אנשים נאיביים מאמינים לפרסומות שמוכרות להם תמצית בשר חסרת טעם, ולעסקנים פוליטיים שמוכרים להם מלחמות בעוולות החברה. בשני המקרים, האנשים הנאיביים הם שמשלמים את המחיר הגבוה ביותר – אם בבריאותם ואם בחירותם.

ניצה פלד, המתרגמת

 

 

מתוך הספר

"בי-או-אס. בו"ס. ודאי ראיתם את שלוש האותיות המופלאות האלה בעמודי הפרסום של מגזינים ועיתונים, בחלונות ראווה של סוחרי מזון, ובלוחות השנה הבאה שאתם מקבלים בדואר – בדף של חודש נובמבר. הם מפיצים גם עלונים, כתובים בסגנון מתלהב עד גיחוך ובכמה שפות, ובהם סטטיסטיקה על שחיטה וטבח שיכולה לגרום גם לטורקי להחוויר. ה"אמנות" שמאיירת את ה"ספרות" הזאת מציגה בצבעים בורקים שור גדול וזועם רומס נחש צהוב שמתפתל בדשא ירוק-אזמרגד על רקע שמים בכחול ירקרק. זה אכזרי וגם אלגורי. הנחש מסמל מחלה, חולשה – או אולי סתם רעב, שהוא-הוא המחלה הכרונית של רוב המין האנושי. כולם מכירים כמובן את ב-ו-ס בע"מ, מוצרים שאין כמותם: וינובוס, ג'ליבוס, והמוצר המושלם החדש שאין דומה לו, טריבוס, המציע לכם מזון שאיננו רק מרוכז במיוחד אלא גם מעוכל למחצה. כזו היא, מתברר, האהבה שרוחשת החברה בע"מ לבני האדם – משתווה לאהבת אבא ואמא פינגווין לגוזליהם הרעבים."

(מתוך: "אנרכיסט")