חזרה להווה

פמה צ'ודרון

  • תרגום: דורית גינת
תיאור

"חזרה להווה, לשחרר את עצמנו מהרגלים ישנים ופחדים" הוא ספרה החדש של פמה צ‘ודרון, מחברת רב המכר “כשהדברים מתפרקים“ ונזירה בודהיסטית. כך היא כותבת על מהותו של ספרה החדש:

 

"רבים מאיתנו מוטרדים מאד ממצב העולם. אני יודעת עד כמה אנשים מייחלים בכנות שהדברים ישתנו ושברואים בכל מקום יהיו חופשיים מסבל. אך אם נהיה כנים עם עצמנו, האם יש לנו מושג כיצד ליישם שאיפה זו בפועל בחיינו? האם ברור לנו כיצד המילים והמעשים שלנו מחוללים סבל? וגם אם אנו מזהים שאנחנו הורסים דברים, האם יש לנו מושג איך להפסיק זאת? תמיד היו אלה שאלות חשובות, אך היום הן חשובות במיוחד. עבודה על עצמנו ומודעות למחשבות ולרגשות הן אולי הדרך היחידה למצוא פתרונות שדואגים לרווחת כל הברואים ולהישרדות של כדור הארץ."

מתוך הספר

"כשמתחילים לראות בבהירות מה עושים, איך נלכדים ונסחפים בהרגלים ישנים, הנטייה היא להיאחז בזה כסיבה להתייאש, להרגיש ממש רע עם עצמנו. במקום זה אפשר לקלוט כמה ראויה לציון היכולת לראות את עצמנו בכנות, וכמה אומץ דרוש לכך. זאת תנועה לעבר ראיית החיים שלנו כמורה, במקום כעול.

 

הדבר כרוך, ביסודו של דבר, בלימוד להישאר נוכח, אבל גם בלימוד להישאר עם חוש הומור, להישאר עם אהבה וחסד כלפי עצמנו ועם המצב החיצוני, ללמוד לשמוח ברכיב הקסום של התבוננות עצמית כנה. צ'וגיאם טרונגפה קרא לזה "להתיידד עם עצמנו". ידידות זו מבוססת על הכרת כל החלקים בעצמנו בלי דעות קדומות. זו ידידותיוּת ללא תנאים."