עד שנולדתי

איתמר לוי

תיאור

ספרו השישי של איתמר לוי, סופר וצייד ספרים, בעל חנות הספרים של איתמר.

 

עד שנולדתי הוא רומן ביוגרפי, המתאר את סיפוריהן של שתי משפחות יהודיות, אחת מתורכיה והשנייה מפולין, שעלילותיהן משתלבות ומתמזגות אלו באלו. את סיפור המעשה מציג אחד מצאצאי המיזוג בין שתי המשפחות ונציגו הבדיוני של איתמר לוי, העוסק כאן, כמו בכמה מספריו הקודמים, בתהפוכות הגורל היהודי והישראלי. לוי רוקח, בסגנון הריאליזם הפנטסטי, עובדות היסטוריות, עלילות דמיוניות ומיתוסים משפחתיים, ובורא מהם סיפור חלופי אנושי, דרמטי וגדוש הומור.

 

הספר רואה אור בסדרת רוח צד, המיועדת לספרים שחורגים מהנתיבים המוכרים של הספרות העברית העכשווית, פרי שיתוף פעולה בין מכון הקשרים לחקר הספרות והתרבות היהודית והישראלית באוניברסיטת בן־גוריון לבין הוצאת כנרת-זמורה-דביר.

מתוך הספר

דבר בחייהם של האדונים הנכבדים סניור יוסף רפאל ור' שלמה בויְם לא היה משותף, לבד מגובהם, או נכון יותר מקומתם הנמוכה. זה חי באַדירְנה - עיר קטנה בגבול האימפריה העות'מאנית, והאחר בוורשה - בירת הממלכה הפולנית. האחד היה יהודי בסתר, והשני יהודי בפרהסיה - חרדי שומר מצוות. הם לא שמעו זה על זה, ולעולם לא ייפגשו. בדרך פלאית התבררה העובדה ההיסטורית כי שניהם נולדו בשנת 1900, והתנשאו לגובה של 162 סנטימטרים.