אודות המגדלור

המגדלור הוא מקום עצמאי לספרים ותרבות ברחוב מקווה ישראל 18, תל אביב, שנפתח בתחילת חודש ספטמבר 2010 בכתובת הראשונה ברחוב הרכבת 4.

המגדלור הוא אתר ובית לאוהבי ספרים ומקום מפגש, שבו אפשר לשבת, לדפדף, לקרוא, לחשוב ולהחליף מילים. חנות ספרים ומתנות איכותית לכולן/ם, המחוברת לסביבתה הקרובה - הגיאוגרפית, התרבותית והפוליטית, ובמקביל מעדכנת באופן שוטף במתרחש בעולם הרחב.

"פתחנו את המגדלור קצת לפני ראש השנה 2010. חלמנו ורצינו להקים מקום שיהיה חנות ספרים כמו שאנחנו חושבות שחנות ספרים צריכה להיות, ומעבר. בעידן של חנויות רשת שמתמקדות כמעט אך ורק במבצעים של רבי המכר, הלכו להן לאיבוד חנויות הספרים שאהבנו, כאלה שהציגו את טעמם של בעלי המקום, כאלה שאפשר היה לשמוע בהן המלצה מהימנה ולהחליף מלים, כאלה ששימשו מגדלורים תרבותיים וחברתיים. חנות ספרים, בעיניינו, צריכה לאפשר למי שנכנס אליה לצאת לטיול ולהרפתקה, שתחילתם במסלול ידוע עם ספרים מוכרים והמשכם במסע דילוגים ודפדוף בין ספרים מסקרנים. ספרים אחרים הפותחים פתח לגילוי עולמות לא מוכרים, עד שמאבדים את תחושת הזמן. חוויית השיטוט והגילוי של אוצרות חדשים בחנות ספרים היא בשבילנו אחד הטיולים המוצלחים ביותר שאפשר לצאת אליהם.

מאז שפתחנו את המגדלור נדרשנו לענות, לא מעט פעמים, "מה מיוחד אצלכן?" אחרים סתם דרשו לדעת את התשובה לשאלה "אתן משוגעות?"

למי ששאל את השאלה הראשונה ענינו, לא לפי סדר חשיבות:

  • אנחנו מציגות ספרים של הוצאות עצמאיות רבות.
  • המלאי שלנו נבחר בקפידה וכולל ספרים ומוצרים שכל אחת מאיתנו היתה שמחה לקבל או לתת לחברים והחברות הכי טובים/ות שלה במתנה.
  • אנחנו מייבאות ספרים מיוחדים מחו"ל ומשתדלות לתת את המחיר ההוגן ביותר ללקוחות שלנו. במקרים רבים מחיר הנמוך מהמחיר של אמזון.
  • נערכים אצלנו אירועים בנושאי ספרות, שירה ותרבות הפתוחים לקהל הרחב.
  • יש אצלנו מוצרי נייר, פוסטרים, חולצות ומשחקים הקשורים לספרים ולדמויות ספרותיות אהובות.
  • למרות שאנחנו לא חנות רשת, אנחנו מנסות להשיג הנחות טובות ללקוחות שלנו. גם אצלנו יש ספרים רבים במחירים מוזלים.
  • אנחנו מאתרים ללקוחות שלנו ספרי יד שנייה וספרים שקשה להשיג.
  • המגדלור הוא מקום שאפשר למצוא בו מתנה לכל כיס וכמעט לכל טעם של אנשים אוהבי מלים ודימויים."

כך, במילים אלה בדיוק, הופיע הטקסט שלנו באתר במשך שנים.

בקיץ 2018 בא עלינו אסון כבד, ודליה שלף זכרונה לברכה, שותפתי היקרה והאצילה, נפטרה ממחלה. 

ראו את המילים שכתבנו יחד כ"מילים-מגדלוריות" המכוונות את הדרך. המגדלור ממשיך להאיר תרבות והומניות ולהיות חנות ספרים מובילה באקלים תרבותי ופוליטי רב אתגרים. המשיכו לתמוך בעסקים עצמאיים ומקומיים, והביאו לדור צעיר את מתנת הקריאה. 

להתראות במגדלור,
רונה יצחקי וצוות המגדלור