ספר האי-נחת

פרננדו פסואה

שם מקור: Livro Do Desassossego

תיאור

"ספר האי - נחת" הוא יצירת הפרוזה המרכזית של פרננדו פסואה, המשורר הפורטוגלי החשוב ביותר בעת החדשה. פרננדו פסואה (1888 - 1935) מוכר כיום כאחד היוצרים הגדולים בספרות העולמית. בעשרים השנים האחרונות זוכים כתביו לתפוצה נרחבת בעולם כולו. "ספר האי - נחת", שפסואה עסק בכתיבתו במשך כעשרים שנה, הוא אוסף של קטעי פרוזה הנע בין יומן אינטימי לתיאורי נוף ורגשות, הרהורים מטפיזיים, מחשבות על ספרות ואמנות וחדירה למעמקי נפשו של הכותב. פסואה מתבונן פנימה ומגלה שהנפש היא העולם היחיד הקיים, עולם של חושים וזכרונות, תובנות וחלקי זהות, רגשות ומחשבות. יצירתו של פסואה מדהימה בהיקפה ובעומקה, והיא כובשת לעצמה מקום מרכזי בתרבות העולם. כדברי רומן יעקבסון: "השם פרננדו פסואה דורש להיכלל ברשימת האמנים העולמיים הגדולים שנולדו בשנות השמונים (של המאה ה - 19): סטרווינסקי, פיקאסו, ג'ויס, בראק... כל תכונותיהם של חברי הקבוצה הדגולה הזו מתגלות כשהן מרוכזות במשורר הפורטוגלי." "ספר האי - נחת" הוא מסמך מרתק של נפש יוצרת ומרגישה, של אדם שבילה את מרבית חייו כהלך אלמוני ברחובות העיר התחתית של ליסבון אך ראה למרחקי זמן ומקום, אדם שהכיל בתוכו יקום שלם ותיעד אותו בכתביו. תרגום הספר מספרדית: יורם מלצר.

מתוך הספר

"לנסוע? כדי לנסוע מספיק להיות קיים. אני עובר מיום ליום, כמו מתחנה לתחנה, ברכבת של גופי, או של גורלי, רכון על הרחובות והכיכרות, על התנועות ועל הפנים, הזהים תמיד והשונים תמיד, כפי שבסופו של דבר הם הנופים.
 
אם אני מדמיין, אני רואה. מה עוד אני עושה אם אני נוסע? רק חולשתו הקיצונית של הדמיון מצדיקה את הצורך לשנות מקום כדי להרגיש".