חמישים 1967-2017 סופרות וסופרים מן העולם כותבים על הכיבוש

מחברים שונים

תיאור

הספר 'חמישים' רואה אור במקביל באנגלית, בעברית ובערבית. הספר כולל 26 סיפורים מאת סופרות וסופרים מארצות שונות בעולם שחברו לכתיבת הספר, שנערך בידי זוג סופרים אמריקאים - איילת ולדמן ומייקל שייבון. 26 מבטים על מה שמתרחש כבר חמישים שנים בחצר האחורית שלנו, בשטחים.  

 

כשאניטה דֶסַאי, הסופרת ההודית הנודעת בת השמונים, רואה את קרית ארבע בעת ביקורה בחברון, היא כותבת:

"זה לא כל-כך מבצר, העיר הזאת, יותר פרבר עירוני מצוחצח. לדירות יש מרפסות עם פרחים, בחצרות יש עצים. מכוניות יוצאות ונכנסות בשערים. השמש זורחת. כמה נורמלי כל זה. אבל לדירות בטח יש חלונות, ומן החלונות האלה הדיירים יכולים להביט ולראות מעֵבר לרחוב את העיר העתיקה של חברון, עיר הרפאים. כשהם מביטים לשם, מה הם חושבים? או שאולי הם לא חושבים, ופשוט מקווים שהיא תיעלם בתוך ענן של אבק, כמו רוח רפאים?"

 

והסופר האמריקאי מייקל שייבון, המתאר את ביקורו בבית חרושת לסבון בשכם, כמו עונה על השאלה הזאת:

"הקשבתי למר טְבֶּלֶה מדבר, ומצאתי את עצמי חושב אותו הדבר שחשבתי בימים שבהם סיירתי במזרח ירושלים, שם מתנחלים ממומנים-היטב מנסים לדחוק החוצה את תושבי סילוואן, או בחברון, שם אוסרים על התושבים הערבים המקומיים להיכנס לרחוב הראשי ולחנויות שלהם, או בסוּסיא, שם נאלצו התושבים לעבור לאוהלים מאולתרים אחרי שכל הכפר שלהם נגזל מהם. ומה שחשבתי הוא: האנשים האלה לא הולכים לשום מקום."

 

בין הכותבים: חתן פרס נובל מריו ורגס יוסה, עלא חליחל, דייב אגרס, אסף גברון, רג'א שחאדה, ארנון גרונברג ואווה מנסה.