החלון והמדרגות

עמרי חורש

תיאור

רומן הביכורים של עמרי חורש הוא סיפור בלשי-פסיכולוגי על אודות מערכות יחסים בין אבות לבנים, שעלילתו מתרחשת במנהטן וניכרת בו הזיקה לסיפוריו של פול אוסטר על ניו יורק, ובמיוחד לנובלה עיר הזכוכית.

 

נישואיו של דניאל אוסטר, גבר ניו יורקי בן 29 ואב לילד בן חמש, מתפוררים בין אצבעותיו. הוא מסיים באחת את עבודתו במפעל למחברות שבו עבד כל חייו הבוגרים, אך ביומו האחרון בעבודה, רגע לפני שהוא עוזב את המשרד, צדה את עינו מעטפה חומה שהושארה על שולחן המזכירה ונושאת את שמו. הוא מחליט לפתוח אותה.

 

מכאן מתגלגלים חייו של דניאל בכיוונים בלתי-צפויים והוא מקבל החלטה שתסיט אותם לחלוטין ממסלולם. הוא לומד לגלות עד כמה סבוכים היו חייו של אביו, הבלש פול אוסטר, שהתאבד, ומתחקה אחר עקבותיו וגם אחר עקבותיו של אדם שהתחזה לאביו בפרשה מסתורית שהתרחשה לפני שנים רבות.

מתוך הספר
הקיץ חלחל אל ניו יורק, ואנשים התעוררו מהחורף כמו משינה ארוכה הגורמת לדיס־אוריינטציה והתבוננו בשמש כלא מאמינים, ממצמצים לעבר הכדור הגדול שבשמים.
היתה זו תקופה של שינוי גם בחיי. הייתי בן עשרים ותשע, מבוגר מהגיל שבו היה אבי כאשר הגחתי לעולם, ועבורי היתה זו קריאת השכמה. השכמה לְמה? לא ידעתי בדיוק, אך מאותו ציון דרך והלאה, הכול נראה כאילו רץ לאחור, ריצה במדרון אם תרצו. לא עלה בידי לשים את האצבע על תחילתו של התהליך. התבוננתי במהלך חיי כמי שעומד על מפתנה של דלת זכוכית חלבית, מבחין בצללים שמעברה השני ומנסה לנחש מה מצפה מעבר לה. במבט לאחור אני מבין שמשבר זו המילה המתאימה לתאר את השלב השביר שבו הייתי. רצתי אל האש או ממנה, אין זה משנה באמת. מה שחשוב הוא שהייתי חופשי שוב. כאב הראש בדמותה של לורה, זוגתי, הלך ודעך בפעימות מתרחקות. האישה שנשאתי שוב לא היתה ידידת אמת, והדבק הקטן בן החמש שאיחד אותנו היה נקודת אור יחידה.