חשיפה

ז'אן־פיליפ בלונדל

שם מקור: Exposed

תיאור

ספרו הרביעי - השני בתרגום לעברית - של ז'אן־פיליפ בלונדל, שספרו רכבת הבוקר לפריז ראה אף הוא אור בסדרה הקטנה של הוצאת כתר.

 

לוּאי קְלארֶה הוא מורה בגיל העמידה שגר בעיר שדה בצרפת. הוא ואשתו נפרדו לפני שנים אחדות ונשארו ביחסים טובים, בנותיו חיות חיים שונים בתכלית מאלה שדמיין עבורן, והוא מניח לשגרת היומיום לשאת אותו עימהּ. כאשר הוא שם פעמיו אל פתיחת תערוכה של תלמידו לשעבר, שהיה נחבא אל הכלים ונהפך לאישיות מפורסמת בעולם האמנות, לואי אינו מעלה על דעתו עד כמה המפגש המחודש יטלטל את חייו. הוא בוודאי לא העלה בדעתו כי ידגמן - בעירום? - לתלמידו.

 
ז'אן־פיליפ בּלוֹנדֶל עוסק בחשיפה במה שאדם משאיר מאחוריו, בסיכומו של דבר. ילדים, חברים, ספרים או ציורים. הוא מתאר בעדינות ובנימה אישית את השלב השברירי שבו אדם מתחיל לשרטט את מאזן חייו, בעודו נאבק להמשיך בדרכו בחיוך שמתאמץ להקרין גם מעט תעוזה. 
 
 
מתוך הספר
לא הרגשתי בנוח. עברתי מחדר לחדר עם גביע שמפניה מאיכות בינונית ביד. התבוננתי בשאר המוזמנים. הביטחון שהפגינו, זקיפת הראש, הבעות הפנים. הם הסתודדו, פרצו בצחוק, לטשו עיניים אל חבורות יריבות, מעת לעת העיפו מבט בציורים, התלהבו בקולי קולות, הסתובבו, לחשו על אוזן סמוכה איזו אנקדוטה עסיסית או פרשנות עוקצנית שביטלה במחי יד את העבודה שזה עתה שיבחו. הגברים לבשו מקטורנים מרושלים בקפידה. הנשים גלגלו את צחוקן מעל שמלות שחורות ונגעו במרווחים קצובים בזרוע או בכתף של בן הזוג.