הרמאית הישרה

טובה ינסון

  • מתרגם: דנה כספי
תיאור:

קתרי קלינג גרה בעליית גג מעל חנות בכפר קטן בפינלנד. יחד איתה גר אחיה רפה השכל, שעובד מבוקר עד ליל בבניית סירות, וכלב שחור גדול, שהיא מסרבת בכל תוקף להעניק לו שם. קתרי היא אישה חריפה, יש לה ראש טוב למספרים, היא יורדת במהירות לשורשה של כל בעיה, ואנשי הכפר נוהגים להיוועץ בה דרך שגרה. קתרי חושבת על כסף. הרבה כסף. כל כך הרבה כסף שהיא לא תצטרך עוד לחשוב עליו. ברור לה מה היא תעשה בו. בקצה הכפר יש שביל שמטפס לביתה של גברת אמלין הזקנה, שם היא גרה לבדה עם הכסף שלה. יום אחד, קתרי כבר יודעת, היא ואחיה ואפילו הכלב יגורו שם. עכשיו היא רק צריכה למצוא את הדרך להשיג את מטרותיה במהירות, בחוכמה וביושר.  

 

"הרמאית הישרה" הוא ספר נפלא על תמימות, העמדת פנים ואהבה שבמעשים ולא בדיבורים, פרי עטה של טובה ינסון, סופרת וציירת פינית שכתבה בשוודית למבוגרים ולילדים, מחברת סדרת "המוּמינים" שזכתה להצלחה כבירה בעולם כולו. 

 

כך זה מתחיל:
"זה היה בוקר חורף רגיל, ועדיין ירד שלג. בשום חלון בכפר לא נראה אור. קַתרי כיסתה את המנורה כדי לא להעיר את אחיה בשעה שהכינה קפה והניחה את התרמוס לצד מיטתו. החדר היה מאד קר. הכלב הגדול שכב ליד הדלת והביט בה כשאפו בין כפותיו, מחכה שתיקח אותו החוצה.
שלג ירד לאורך החוף במשך חודש. ככל שמישהו יכול היה לזכור אחורה בזמן, לא היה שלג כה רב, שלג יציב כזה שנערם כנגד דלתות וחלונות ומעיק על גגות ולעולם איננו חדל ולו לשעה. שבילים התמלאו בשלג במהירות שבה גירפו אותם. הקור הפך את העבודה בצריפי הספינות לבלתי אפשרית. אנשים התעוררו מאוחר כי כבר לא היה שום בוקר. הכפר נח דומם תחת שלג לא נגוע עד שהניחו לילדים לצאת החוצה והם חפרו מנהרות ומחילות וצווחו והושארו לנפשם. אסרו עליהם לזרוק כדורי שלג על חלונה של קתרי קלינג, אבל בכל זאת הם עשו כן. היא גרה בעליית הגג שמעל המכולת עם אחיה מאתס והכלב הגדול שלה שלא היה לו שם.  לפני עלות השחר היא יצאה עם הכלב וירדה במורד רחוב הכפר עד למגדלור שעל הצוק. כך עשתה בכל בוקר, ואנשים שהחלו לקום נהגו לומר, עדיין יורד שלג ושוב היא הולכת שם עם הכלב שלה והיא לובשת את צוארון עור הזאב שלה. זה לא טבעי לא לתת לכלב שלך שם: לכל הכלבים צריך להיות שם."