מה זה אומר כשגבר נופל מהשמיים

לזלי ננקה ארימה

שם מקור: What it means when a Man falls from the Sky

תיאור

הסיפורים בקובץ מה זה אומר כשגבר נופל מהשמיים עוסקים ביחסים בתוך המשפחה, בעיקר בין בנות לאמהות. הגיבורות הן נשים צעירות, שמתקשות להתמודד עם סביבתן הקרובה והמסובכת, עם מרות הורית ומשפחתית ועם תחושת זרות עמוקה, גם בניגריה מולדתן וגם בארצות הברית. לא פעם הן נדחפות לעשות את הדבר הלא נכון - לבדוק את החזייה של מלכת הכיתה, לגנוב את כספי הצדקה שנתרמו לכנסייה, לשכוח לאסוף את אחותך משדה התעופה או להמרות את פי הדוד שמארח את משפחתך חסרת הכל.

 

לזלי ננקה ארימה, שנולדה בבריטניה וגדלה בה ובניגריה, בוחנת בספר הביכורים שלה את התא המשפחתי ואת מה שאנחנו מכנים "בית" ואולי "מולדת". היא מתמצתת בכישרון מצבים משפחתיים מורכבים, ומספרת סיפורים מפתיעים ועלילות אפלות על אובדן וצער, אהבה ובושה.

מתוך הספר

אֶזינְמָה מקרקשת במפתחות כנגד המנעול ולא רואה מה נמצא מאחוריה: אבא שלה כילד רך המתחרה על חיבתה של אימו. סבתא שלה, שכרעה תחת נטל הנשים שבבתיהן ניקתה אבק, כיבסה ושטפה רצפות, שאת התחת של ילדיהן קרצפה; שכרעה תחת נטל עצמותיו של בעל שרצה בנים רבים ותחת הגברים ששעשעה כדי להעניק לו אותם, מלווה את בנה בחיפזון של אחות רחמנייה עד לשנתו השלוש־עשרה ומתה במיטתה באנחה יגעה וממושכת.

אימו החורגת מתייחסת אליו כאל כלב שוטה המגיע לעיתים קרובות מספיק כדי שתזהה את פניו, אבל בשום פנים ואופן לא תרשה לו להיכנס הביתה. הם רוקדים זה סביב זה, ילד מתקדם בוואלס של כמיהה, אישה מתרחקת בפירואטים. היא גדלה כבִתם הבכורה של אנשים רבים מדי ויודעת שצרכיו של ילד יכולים להטביע חלומות של ילדה. הילד רואה רק את הגב המוסב, את הזילזול, והאב מתעלם מהכל, מסתנוור מתענוגות של גבר זקן עם אישה צעירה, שהרעננות עוד שורה בין רגליה. אותה הוא לא יחלוק עם אף אחד.