אנשים עדינים

מיכל ברנע-אסטרוג

תיאור

אדם עֲדִין נולד. מה קורה לַעֲדִינוּתוֹ עת היא פוגשת בעולם? ספר מקורי זה בוחן את הָעֲדִינוּת - כהוויה, כמצב קיומי, כערך. בין הרהור תיאורטי לתובנות העולות מההתנסות, חוקרת ד"ר מיכל ברנע-אסטרוג, בהשראת הבודהיזם והחשיבה הפסיכואנליטית, את הדרך שבה האדם העדין פוגש את סביבתו ואת השפעות המפגש.

 

ספר לאנשים החווים את עצמם כעדינים ולאלה החיים עמם: בני זוג, הורים, חברים, מחנכים ומטפלים, השואפים להבין את העדינות ולהחזיק אותה קצת אחרת.

 

"מחקר מעמיק, מלא אהבה ומחשבה על חשיבות העדינות, אתגריה ומתנותיה - מחקר שכבר מזמן הגיעה שעתו" (הפסיכואנליטיקאי ד"ר מייקל אייגן, מחבר העצמי הרגיש, תחושת מוות נפשי ועוד).

מתוך הספר

תחושת השבריריות ליוותה את רונן מיום שעמד על דעתו. הרגשות, כך חש, היו קרובים תמיד אל הקליפה, קרום פריך שנסדק לכל מגע. זה לא התאים במיוחד בשכונה שבה גדל, שכונה תל אביבית של יוצאי צבא; אולי זה לא היה מתאים גם בכל מקום אחר.

שעות ארוכות נהג להסתגר בחדרו, להקשיב למוזיקה ולצייר. עוף מוזר, כך ראה אותו אביו, אשר לעתים החניק תגובות של בוז קל ותמיהה שהתעוררו בו כלפיו, ופעמים אחרות לא טרח להסתירן. אמו הייתה מלאת כוונות טובות אך לא ממש הצליחה לקרוא אותו. היא לא ידעה מה לעשות עם הרגשות שלו, או ליתר דיוק, מה לעשות עם עצמה בנוכחותם.