שנת הגנן

קארל צ'אפק

שם מקור: Zahradnikuv rok

תיאור

בשנת הגנן מתאר הסופר הצ'כי קארל צ'אפק את הקמתה של גינה פרטית בעיר ואת אחזקתה במשך שנה. בספר 26 פרקים, מהם תריסר עוסקים בחודשי השנה לפי סדרם. בין הפרקים שזורים פרקים בנושאים כלליים ובנושאי גינון.

 

צ'אפק מתאר את הטיפולים בגינה העירונית בצ'כוסלובקיה, אך גם את נפש הגנן, בספר הכתוב בהומור ומעוטר באיורים רבים, מעין קריקטורות הקשורות לתיאורים בספר, שאייר אחיו של הסופר, יוזף צ'אפק

 

עוד מספרי קארל צ'אפק במגדלור

 

 

מתוך הספר

גנן לא נולד מייחור, מזרע, מבצל או מפקעת, כמו שנדמה, אלא נוצר מניסיון, מן הסביבה ומתנאי הטבע. כל עוד הייתי ילד קטן, היה לי יחס מרדני ואף זדוני לגינת אבי, מפני שנאסר עלי לדרוך על הערוגות ולקטוף פרי לא בשל. כך גם נאסר על אדם הראשון לדרוך על הערוגות בגן עדן ולקטוף פירות מעץ הדעת מפני שעדיין לא היו בשלים. אלא שאדם הראשון - בדיוק כמונו, הילדים - קטף פרי בוסר ולכן גורש מגן העדן. מאז פרי הדעת תמיד היה ויהיה בוסר.

 

***

 

אפשר להניח יסודות לגינה בכמה דרכים. הדרך הטובה ביותר היא להיעזר בגנן. הגנן שותל לכם כל מיני מקלונים, זמורות וזלזלים, שלדבריו הם אדר, עוזרר, לילך, צמחים גבוהי גזע ונמוכי גזע וגידולי נוי אחרים. אחר כך הוא עודר את האדמה, הופך אותה מעלה ומטה, מתחח עוד ועוד ושוב מחליק אותה, בונה שבילים מחצץ, תוקע פה ושם באדמה אי אלה עלים נבולים, שלדבריו הם רב–שנתיים, זורע במדשאה לעתיד זרעים, שלדבריו הם זון אנגלי, נחלית, זנב שועל, איטן או פגופירון. משסיים הוא הולך לו ומשאיר מאחוריו את הגינה חומה ושוממה כפי שהיתה ביום הראשון לבריאת העולם. הוא רק מפציר בכם להשקות את כל עפרות הארץ האלה יום–יום בקפידה, וכאשר יצמח הדשא, שתזמינו חול לשבילים.