שם שם

טומי אורנג'

שם מקור: There There

  • תרגום: שרון פרמינגר
  • עריכה: לימור בן צבי
  • עיצוב: רמה חרמוני סטודיו גאלה
תיאור

מועמד לפרס פוליצר 2019: פסיפס אנושי של כשלושים דמויות שדרכו משתקף מצבם של האינדיאנים העירוניים בארצות הברית של ימינו. סיפורי הדמויות שזורים זה בזה ויוצרים דיוקן של של חברה הרוסה והרסנית, שלא מצליחה לשבור את מעגל המצוקה.

 

ג'קי רד־פֵדֶ'ר ואחותה אופאל גדלו יחד והסתמכו זו על זו בימי ילדותן הסוערים. כבוגרות הן התרחקו אחת מהשנייה, אבל ג'קי נגמלה לאחרונה מאלכוהול ומנסה לעשות את דרכה בחזרה לחיק המשפחה שהותירה מאחור. לכן היא שם. דניי נמצא שם כי הוא אוסף סיפורים לרגל מותו של הדוד שלו. אדווין מחפש אחר אביו האמיתי. אופאל הגיעה לראות את בנה אורוויל רוקד. כולם קשורים בחוטים שעדיין לא נהירים להם. כולם הגיעו לפאוואו - חגיגה מסורתית גדולה. אבל טוני לונמן גם נמצא שם. וטוני הגיע לפאוואו עם כוונות אפלות.

 
סיפור חוצה דורות, נועז, מצחיק ומקורי על אלימות והחלמה, תקווה ואובדן, זהות וכוח.
 
מתוך הספר
ראש אינדיאני - ראש של אינדיאני בעל שיער ארוך ועטרת נוצות, שצִייר צַייר בלתי־ידוע בשנת 1939 - הוצג עד סוף שנות השבעים בטלוויזיות בכל רחבי אמריקה בסופו של כל יום שידורים. תבנית בדיקה "ראש אינדיאני", ככה קראו לזה. טלוויזיה שלא כובתה השמיעה צליל בתדר 440 הרץ (שמשמש לכיוון כלי נגינה), ובראש המסך צץ האינדיאני הזה. בארבע פינות המסך הופיעו עיגולים שנראו כמו כוונת טלסקופית של רובה, ובאמצע המסך היה מין לוח קליעה למטרה מוקף במספרים, כמו קואורדינטות. ראש האינדיאני התנוסס מעל לוח הקליעה, כאילו רק הנהון של הסכמה דרוש כדי שכל כוונות הרובים יופנו אל המטרה.
 
רק בדיקה, בסך הכול.
 
ב-1621, בתום עסקת הקרקעות האחרונה, הזמינו המתיישבים האנגלים את מַסַסוֹאיט, ראש שבטי הוַומפַּנוֹאג, לסעודה משותפת. מססואיט הגיע עם תשעים מאנשיו. בגלל הסעודה ההיא אנחנו עדיין יושבים לסעוד יחד בחודש נובמבר - חוגגים כאומה את חג ההודיה. אם כי הארוחה ההיא, במאה השבע־עשרה, לא נערכה לשם הודיה, אלא לציון עסקת קרקעות שנחתמה. שנתיים לאחר מכן נערכה ארוחה דומה, כסמל לידידות נצח. מאתיים אינדיאנים מתו בלילה ההוא מרעל בלתי־ידוע.