קומדיה של מטבעות

טרי פראצ'ט

שם מקור: Making Money

  • תרגום: ורד טוכטרמן
  • עריכה: צפריר גרוסמן, אייל גורן
  • עיצוב: אילן פארי
תיאור

קומדיה של מטבעות הוא הספר השני בעלילותיו של שפריץ פון סתמבור, אשר הופיע לראשונה במהומה רבה על לא דוור - שני ספרים מסדרת עולם הדיסק של טרי פראצ'ט המונה 41 כותרים.

 

לאחר שעשה חיל בניהול הדואר של אנך מורפורך, גיבורו של טרי פראצ'ט מתגלגל להיות האחראי על המטבעה המלכותית ועל הבנק הסמוך לה. זו משרה לכל החיים. אך כמו שהנוכל לשעבר שפריץ פון סתמבור לומד, החיים הם לא ממש ארוכים.

 

הקופאי הראשי הוא כמעט בוודאות ערפד, במרתף יש משהו חסר-שם (והמרתף עצמו הוא די חסר-שם), המטבעה המלכותית מפסידה כסף וקוסם בן 300 שנה רודף אחרי חברתו של שפריץ. שפריץ עומד לחשוף מעשה מרמה, אך גילדת המתנקשים עלולה להשיג אותו קודם. למעשה, אנשים רבים מעוניינים במותו. הו, ובכל יום עליו גם להוציא את יו"ר הבנק לטיול. 

 מתוך הספר

הם נחו בחשכה ושמרו. לא הייתה שום דרך למדוד את מעבר הזמן, וגם לא שום נטייה למדוד אותו. היה זמן שבו הם לא היו כאן ויהיה זמן, יש לשער, שבו הם שוב לא יהיו כאן. הם יהיו במקום אחר. הזמן שבין לבין הוא חסר משמעות.

אבל חלקם נשברו ואחרים, הצעירים, דממו.

המשקל גבר.

היה צורך לעשות משהו.

אחד מהם נשא את תודעתו בשיר.

העסקה הייתה קשוחה, אבל קשוחה כלפי מי? זו הייתה השאלה. ומר בְּליסטר עורך הדין לא זכה בתשובה. הוא היה רוצה תשובה. כשצדדים מסוימים מעוניינים באדמה לא מצודדת במיוחד עשוי להשתלם לצדדים אחרים, קטנים יותר, לקנות את החלקות שלצידיה, רק למקרה שהצדדים מהחלק הראשון שמעו משהו, כנראה מצד שלישי.

אבל היה קשה להבין מה יש לדעת.

הוא הפנה אל האישה שמעברו האחר של השולחן חיוך מודאג במידה נאותה.

“את מבינה, העלמה מוֹטֶק, שהאזור כפוף לחוקי הכרייה של הגמדים? פירוש הדבר שכל המתכות ועפרות המתכת מוחזקות בבעלותו של מלך הגמדים הזוטר. תצטרכי לשלם לו תמלוגים מרשימים על כל מה שתוציאי. לא שיהיו שם מתכות או עפרות מתכת, מחובתי לומר. נאמר שיש שם רק חול וטין כל הדרך עד למטה, וככל הנראה מדובר בדרך ארוכה מאוד עד למטה״.

הוא המתין לתגובה כלשהי מהאישה שמולו, אבל היא רק נעצה בו מבט. עשן כחול הסתלסל מהסיגריה שלה אל תקרת המשרד.