פרומים

יאיר אטינגר

תיאור

פרומים מספר את סיפור המחלוקות שמטלטלות את המגזר הדתי־לאומי והאורתודוקסיה המודרנית - מניו יורק ועד ירושלים, ממעמד הנשים המתחזק ועד מעמד הרבנים הנשחק, מההתנתקות ועד ימינו.

 
הדתיים־לאומיים, "הסרוגים", כובשים לעצמם מעמד חדש בחברה, אך לצד הגידול וההתחזקות, הולך ומתפורר הדבק הדתי והאידיאולוגי בחברה הדתית. מה הם הרעיונות שמתסיסים את הסרוגים וגורמים בקרבם למחלוקות וקרעים, לפיצולים ובריתות חדשות? מהן אותן זהויות דתיות שמשמשות במגזר? מה הקשר בין הוויכוחים בירושלים וגבעת שמואל, ובין העימותים באורתודוקסיה המודרנית בחו"ל? 
 
יאיר אטינגר, כתב ופרשן לענייני דת ומדינה של כאן 11, במסע מעמיק אל תוך המגזר, המתאר את התנועות הטקטוניות שמעצבות מחדש את הציונות הדתית ומשפיעות על החברה היהודית בישראל ובחו"ל. 
מתוך הספר
השכול היכה בשלוש נשים ישראליות. שלוש טרגדיות, בזמנים שונים. ובכל פעם שניחתה המכה, יצאה אישה מאלמוניותה והפכה לא רק לקורבן, כי אם גם לגיבורה. כל אחת מהן שיחקה תפקיד מכריע גם על במה שאין לה קשר ישיר לשכול. זה תפקיד שלא נוגע למלחמה או לשלום, אלא למה שהזמן המודרני מחשיב כבלתי קיומי ולעיתים קרובות גם כבלתי חשוב: עיצובה של המסורת הדתית.