מדוע האהבה כואבת

אווה אילוז

שם מקור: Why Love Hurts

תיאור

ספרה החדש של אווה אילוז שפורסם כבר באנגלית, צרפתית וגרמנית עוסק בייסורים הכרוכים במערכות יחסים אינטימיות. ומי מאיתנו לא חווה יסורים אלה באחת מצורותיו הרבות: אנחנו אוהבים גבר או אישה שלא מוכנים להתחייב לנו, לבנו נשבר כאשר אהובנו או אהובתנו עוזבים אותנו, אנחנו שקועים בחיפושים סיזיפיים באינטרנט, חוזרים גלמודים מברים, ממסיבות או מפגישות עיוורות, משתעממים במערכת יחסים הרחוקה כל כך מציפיותינו.

בספרה החדש והנועז, מדוע האהבה כואבת, מנסה פרופסור אווה אילוז, מבכירי הסוציולוגים בעולם, לבחון את החוויות האלה, הפרטיות לכאורה, באמצעות התבוננות ביקורתית בדרכים שבהן מיוצרת, נכתבת, משווקת ונחווית האהבה בימינו. לטענת אילוז, הפסיכואנליזה והפסיכולוגיה הפופולרית הפליאו לשכנע אותנו שיחידים נושאים באחריות לאומללות חייהם הרומנטיים והארוטיים. ואילו מטרתו של הספר הזה היא לשנות את זווית הניתוח של הבעיה במערכות יחסים בימינו ולהסביר כי לא ילדות לקויה היא הבעיה אלא הכוחות המוסדיים שמעצבים את האופן שבו אנחנו אוהבים. 

מתוך הספר

עמוד 196:

הכוח התרבותי השלישי שתרם לתהליכי הרציונזליציה של האהבה יימצא בהעצמה של טכנולוגיות בחירה כפי שהיא מגולמת באינטרנט. הטכנולוגיותה אלה חופפות ידע פסיכולוגי - טכנולוגיית בחירה שאינה ממוקדת בארטיפקט - ואופני בחירת בן זוג הנגזרים מהשוק, והם מבוססות עליהם במידה נכרת. העובדה שבחירת בן זוג נעשתה רציונלית הרבה יותר נתקלה לעתים קרובות בהתעלמות  בשל הדעה הרווחת שבחירת בן זוג על סמך אהבה גררה ירידה בקריטריונים הרציונליים שמעורבים בבחירה. טענתי שלי לעומת זאת, המנוגדת לאינטואיציה, היא שהאהבה והרציונליות מבנות יחד את מערכות היחסים המודרניות, וכי גם האהבה וגם הרציונליות עברו תהליך של רציונליזציה.