היסטוריה קצרה של האנושות

טום פיליפס

שם מקור: Humans: A brief history of how we f**ked it all up

תיאור

מ"המסע נגד ארבעת המזיקים" (מלחמת החורמה שהכריז מאו דזה דונג נגד יתושים, זבובים, חולדות ודרורים) ועד ל"אגן האבק" (הפיאסקו החקלאי שהביא למשבר סביבתי, כלכלי וחברתי חמור בארצות הברית); מהצבא האוסטרי, שתקף את עצמו בלילה אחד של שכרות, ועד למעצמה הבינלאומית שבחרה כוכב תוכנית ריאליטי לנשיא - אפשר לומר די בביטחון שבתור מין, המין האנושי לא הִרבה חוכמה עם השנים.

 

היסטוריה קצרה של האנושות, או: איך הצלחנו לדפוק את העסק מציע מסע מרתק ומשעשע בעקבות הפשלות היצירתיות והנוראיות ביותר של המין האנושי.

 

טום פיליפס הוא עיתונאי והומוריסטן לונדוני, שלמד ארכיאולוגיה ואנתרופולוגיה בקיימברידג', וגילה להפתעתו שהידע שרכש בלימודיו הביא לו תועלת בכתיבת הספר.

מתוך הספר

לפני שנים רבות מאוד, כשהשמש זרחה על אפיקי הנחלים ועל המישורים הגדולים של אתיופיה, רבצה לה קופה צעירה על ענף של עץ.

איננו יכולים לדעת מה היא חשבה או עשתה ביום ההוא. ייתכן ששקלה לחפש משהו לאכול או למצוא לעצמה בן זוג, ואולי התכוונה לבדוק אם העץ השכן ירוק יותר. כך או כך, היא לא ידעה שאירועי היום הזה יעשו אותה לנציגה המפורסמת ביותר של בני מינה - וגם אילו יכולתם לספר לה את זה איכשהו, המושג "פרסום" לא היה אומר לה דבר. לוסי גם לא ידעה שהיא באתיופיה, כי זה קרה מיליוני שנים לפני שמישהו הגה את הרעיון המבריק לשרטט קווים על מפה ולתת לצורות שהתקבלו שמות כדי שנוכל להילחם עליהן.
היא וקרובי המשפחה שלה היו שונים במקצת מהקופים האחרים שחיו בעידן ההוא: היה במבנה אגן הירכיים והרגליים שלהם משהו יוצא דופן שאִפשר להם להתנועע בצורה חדשה. הקופים האלה התחילו לרדת מהעצים ולהתהלך בקומה זקופה בערבות העשב: זה היה השינוי הראשוני, שעם הזמן יצר אתכם ואותי וכל אדם אחר עלי אדמות. הקופה לא ידעה זאת, אבל היא היתה קרובה לתחילתו של אחד הסיפורים המרשימים ביותר בכל הזמנים. זה היה השחר של המסע האנושי הגדול.
ואז היא נפלה מהעץ ומתה.