תמונתו של דוריאן גריי

אוסקר ויילד

שם מקור: The Picture of Dorian Gray

תיאור

תמונתו של דוריאן גריי הוא רומן מאת הסופר אוסקר וויילד, אשר התפרסם לראשונה בגיליון יולי 1890 של כתב העת Lippincott's Monthly Magazine בפילדלפיה, והכה גלים מיד עם פרסומו. ביצירה - המגוללת את סיפורו של דוריאן גריי, צעיר יפה תואר, המוכר את נשמתו, את האמת ואת היושרה שלו תמורת שימור הנעורים וקידוש היופי הנצחי - באים לידי ביטוי שנינותו, ביקורתו החברתית והפרוזה הייחודית של וויילד.

 

גיבורו - הדאנדי, ההדוניסט קצר הרוח וחסר המוסר, שאינו משתנה כלל בעוד תמונתו מזדקנת והופכת דוחה יותר ויותר עם השנים - מפחיד, מקסים וממשיך לרתק כבר יותר ממאה ועשרים שנה.

 

מתוך הספר

בסטודיו עמד ריח עשיר של ורדים, וכאשר רחשה בין עצי הגן רוח הקיץ הקלה נישאו פנימה הבושם הכבד של הלילך, וניחוחם העדין יותר של פרחי העוזרד הוורודים.
ממקומו בפינה, שם שכב על ספה מרופדת כרים פרסיים ועישן כהרגלו אינספור סיגריות, הבחין לורד הנרי בבוהק פרחיו הדבשיים של שיח לַבּוּרנוּם, שענפיו הרוטטים נראו כאילו הם מתקשים לשאת את נטל יופיים היוקד. על וילונות המשי הארוכים שנמתחו על פני החלון הענקי ריצדו מדי פעם צללים משונים של ציפורים עפות, שנראו לרגע כמו ציור יפני, והזכירו לו את ציירי טוקיו חיוורי הפנים, המנסים להעביר תחושה של מהירות ותנועה באמצעות אמנות קפואה מטבעה.