המשפחה על פי מפאלדה

קִינוֹ (Quino)

שם מקור: Mafalda

תיאור

סוף-סוף, אחרי אלפיים שנות - מפאלדה גם בעברית, באדיבות הוצאת תשע נשמות.

 

מפאלדה (Mafalda) היא סדרת ספרי קומיקס מצליחה של המאייר הארגנטיני חוּאקין סלבדור לָבָאדו טֵחוֹן, המוכר בכינוי קִינוֹ (Quino). הגיבורה הראשית של הקומיקס היא מפאלדה - ילדה כבת חמש, בעלת מודעות חברתית גבוהה ודאגה עמוקה לגורל האנושות, שהיתה לאחת האישיויות האהובות, השנונות, הנוכחות והעל-זמניות באמריקה הלטינית. 

 

מפאלדה נולדה בשנת 1964 כדמות בקמפיין של מותג מכשירי חשמל שלא יצא לפועל. לאחר מכן פיתח אותה קינו לדמות של ילדה המנסה לפתור מאבקים בין טובים לרעים, משברים עולמיים ומצוקות כלכליות, מוסריות ופילוסופיות. משנת 1965 רצועות הקומיקס של מפאלדה התפרסמו באופן סדיר במוסף לפוליטיקה ואקטואליה של העיתון אל מונדו, ובמשך כמעט עשר שנים ליוותה מפאלדה את המציאות הפוליטית בארגנטינה ובעולם. למרות התהילה הבינלאומית לה זכתה הדמות, ב-25 ביולי 1973 פרסם קינו את ארבע הרצועות האחרונות של הקומיקס, ומפאלדה וחבריה נפרדו רשמית מהקוראים.

 

אלא שזה אינו סוף, כי אם התחלה חדשה. מפאלדה נעשתה לוחמת למען זכויות אדם, פעילה פמיניסטית, גרפיטי אהוב, דמות איקונית על חולצות, פרזנטורית של יוניסף וסמל חברתי, הומניסטי וחינוכי. היא תורגמה לעשרות שפות, וספרוני מפאלדה נמכרו עד כה ביותר משלושים מיליון עותקים.

עוד בסדרת מפאלדה במגדלור

מתוך הספר

אימא, מה היית רוצה להיות אם היו לך חיים?