ההיסטוריה הסודית (מחודש)

דונה טארט

שם מקור: The Secret History

תיאור

בגיל 19 מגיע ריצ'רד פאפן מעיירה אפרורית בקליפורניה לקולג' יוקרתי בוורמונט. הוא מציג עצמו כבן טובים ומתקבל לחוג נחשק ללימודים קלאסיים, שמספר התלמידים בו מוגבל לחמישה בלבד ושאת כל השיעורים בו מעביר מרצה כריזמטי אחד. החבורה האליטיסטית והמסוגננת שהתקבצה בחוג מתנהלת כיחידה עצמאית, על פי חוקים משלה, מנותקת כמעט לחלוטין מהבלי העולם הזה ומחיי הקמפוס.


אט אט, ככל שקשריו עימם הולכים ומתהדקים, לומד ריצ'רד על הסוד שקושר בין בני החבורה, סוד המוביל בסופו של דבר למעשה נורא. לריצ'רד מתחוור שיש תקופות בחיים שאינן חולפות, ולמרות שאבק הימים הסוערים ההם שכך, הוא עצמו לא נחלץ מעולם מהקולג', וההיסטוריה הסודית - סיפורה של אותה חבורה - היא הסיפור היחידי שיוכל לספר אי פעם.

 

דונה טארט בוראת דמויות משכנעות, בלתי נשכחות ומורכבות. הבנתה העמוקה לנפש האדם, על התשוקה הבסיסית שלו להשתייך, לעיתים אף במחיר הכבד ביותר של אובדן הזהות - הופכת את הקריאה בספר לחוויה עמוקה, טוטלית, סוחפת ומהפנטת. יציאתו של ההיסטוריה הסודית לאור היתה אחד האירועים הספרותיים המדוברים ביותר בשנות התשעים של המאה העשרים, והמחברת, אז רק בת 28, סומנה כסופרת המבטיחה של דורה. 

 

עוד מספרי דונה טארט במגדלור