גולדרייך דה שליט: מקום

צבי אלחייני

  • עריכה: דפנה רז, דיאנה דולב
  • עיצוב: מיכאל גורדון
תיאור

לאורך המחצית השנייה של המאה העשרים, ביחד ולחוד, עסקו בני הזוג והשותפים ארטור גולדרייך ותמר דה שליט בתכנון אדריכלי ובאדריכלות פנים, בעיצוב מוצר ותעשייה, באריגה ובעיצוב טקסטיל ותכשיטים, בעיצוב תפאורה ותלבושות לתיאטרון, בציור, איור וצילום וכן בפעילות פוליטית ופילנתרופית.

 

הספר גולדרייך דה שליט: מקום, בעריכת ד"ר צבי אלחייני, חושף את עזבונם המקצועי המקיף של השניים ומרחיב את היריעה בלוויית מאמרים על פרקים מרכזיים בעשייתם. המבט הדו-עדשתי והרב-תחומי מציג את המקום כפרויקט עיצוב פוסט-מודרני, שעתיקות העבר הרחוק ושרידים מן המרחב שלפני 1948 נוכחים בו במלוא עצבונם.

 

גולדרייך היה אמן, אדריכל, לוחם נגד משטר האפרטהייד בדרום אפריקה ומחנך; דה שליט היתה אדריכלית פנים ומעצבת. השניים תכננו עשרות פרויקטים בערים ובקיבוצים - חדרי אוכל, מועדונים ובתי תרבות, בתי הבראה, בנייני משרדים, אקדמיה ושירותי בריאות, בתי מלון והארחה, מרכזים מסחריים, בתים פרטיים, ושורה של אנדרטאות ובתי הנצחה. לצד כל אלה היה גולדרייך ממניחי היסודות להוראת העיצוב והאדריכלות בישראל. גישתם הטוטאלית של גולדרייך ודה שליט לאדריכלות ולעיצוב ירדה לפרטי-פרטים וכללה תמיד את הריהוט והטקסטיל, את פרטי הנגרוּת, הפרזול והשילוט. עבודתם משקפת את החתירה של אדריכלים ומעצבים בני דורם לנסח את האסתטיקה הייחודית של הממלכתיות והציבוריות הישראלית, את מרחבי היומיום ואת תרבות הנופש, ההבראה והזיכרון בעשורים הראשונים למדינה.