בלונדיניות גבוהות

ז'אן אשנוז

שם מקור: Les Grandes Blondes

תיאור

מפיק תכניות דוקו-ריאליטי בטלוויזיה המסחרית שוכר בלש פרטי לאתר את גלוריה סטלה, כוכבת בלונדינית גבוהה שזכתה לתהילת בזק, נכלאה באשמת רצח ולאחר שחרורה נעלמה מעיני הציבור. סיפורה של סטלה נועד להיות הפרק האחרון והסנסציוני בסדרה על בלונדיניות גבוהות בקולנוע, באמנות ובחיים עצמם.

 

אלא שמשימת הבילוש מסתבכת כצפוי, והעלילה המשלבת מרכיבים פנטסטיים מתפתלת והופכת למרדף חוצה יבשות אחר הבלונדינית המיתולוגית, שתמיד מותירה את רודפיה צעד אחד מאחור.

 

בהומור מבריק ובלשון קצבית חושף ז'אן אשנוז את הפוטנציאל המשחקי והסאטירי של העלילה הבלשית, ומציג קולאז' פרוע של רכיבים מתרבות הפופ, מסוגת המותחן ומהספרות היפה.

 

ז׳אן אשנוז, מבכירי הסופרים הצרפתים של ימינו, נולד בשנת 1947 באורנז׳ שבצרפת. את ספרו הראשון פרסם אשנוז בשנת 1979 וזכה להצלחה גדולה, ומאז פרסם 17 ספרים נוספים בהוצאת Minuit שעיטרו אותו בשלל פרסים, בהם פרס גונקור היוקרתי ופרס מדיצ׳י.

 

עוד מספרי ז'אן אשנוז במגדלור

מתוך הספר

אתה פול סלבדור ואתה מחפש מישהו. סוף החורף מתקרב. אבל אתה לא אוהב לחפש לבד ואין לך הרבה זמן, אז אתה יוצר קשר עם ז׳וּב.

יכולת לקבוע אתו כרגיל על ספסל, בבר או במשרד, שלך או שלו. לשם הגיוון אתה מציע שתיפגשו בברכה שבאזור פּוֹרְט דֶה לִילָה. ז׳וּב מסכים ברצון.
ביום האמור תהיה נוכח בשעה האמורה במקום שנקבע. אבל אתה לא הפול סלבדור שמקדים מאוד להגיע לכל הפגישות שלו.
ביום האמור הוא הקדים במיוחד, ולכן הקיף קודם את הבניין הגדול השחור ולבן, המכיל חצי מיליון ליטר מים. אחר כך המשיך במדרון המתון של שדרת מוֹרְטייה ועבר מול המבנים האפורים, הגובלים בברֵכה מדרום והמכילים בתורם חמש מאות עובדי מדינה המקבלים משכורת משירות המודיעין הצרפתי. סלבדור התחיל להקיף גם את המקום הזה עד אשר, לא הרחק משם, נשמע צלצול השעה ממגדל הפעמונים של כנסיית נוטרדאם דֵז אוֹטאז׳.