אגתה כריסטי

תיאור

אגתה מרי קלאריסה כריסטי (1890 –1976) הייתה סופרת ומחזאית בריטית, שהתפרסמה בעיקר בשל עשרות סיפורי הבלשים שכתבה. היא חיברה 78 רומנים בלשיים, רומן ריגול אחד, 19 מחזות והרבה סיפורי מתח קצרים.

 

נוהגים לכנותה מלכת ספרי המסתורין, ותפוצת ספריה בעולם עצומה: 78 ספריה תורגמו ל-44 שפות ונמכרו בכ-2 מיליארד עותקים, המקנים לה את שיא גינס במכירות לסופר. בשנת 1971 הוענק לכריסטי תואר אבירות מתאם מסדר האימפריה הבריטית.

 

כריסטי נולדה בטורקיי שבמחוז דבון באנגליה, לאם אנגליה ולאב אמריקאי. שמה היה אגאתה מרי קלאריסה מילר עד לנישואיה בשנת 1914 לקולונל ארצ'יבלד כריסטי. לזוג נולדה בת, אולם נישואיה הראשונים לא עלו יפה,  והיא התגרשה מארצ'יבלד כריסטי ב-1928. היא נישאה בשנית בשנת 1930 לארכאולוג בריטי נודע בשם מקס מלוואן.

 

כריסטי החלה לכתוב ספרי בלשים כאשר שירתה כאחות במהלך מלחמת העולם הראשונה. על ספרה הראשון היא חתמה בשם אגאתה כריסטי, אותו נשאה עד מותה. סיפור המתח הראשון שכתבה נכתב במסגרת תחרות סיפורים. לאחר זכייתה במקום הראשון בתחרות החליטה להתמסר לכתיבה, וב-1920 יצא לאור ספרה הראשון, הפרשה המסתורית בסטיילס. בשנת 1926 פורסם הרומן הראשון שהעניק לכריסטי שם עולמי היה רצח רוג'ר אקרויד, היה זה גם הרומן הראשון שלה שעובד למחזה בשם אליבי. רבים מספריה הפכו לסרטי קולנוע כשהמפורסמים שבהם הם רצח באוריינט אקספרס, מוות על הנילוס וסרט המופת עד התביעה בבימויו של בילי ויילדר ובכיכובם של צ'ארלס לוהטון, טיירון פאואר ומרלן דיטריך.

 

כריסטי יצרה מספר דמויות בלשים כמו פארקר פיין ואן בדינגפילד, אך שתי הדמויות הנודעות ביותר בעולם הספרות הבלשית הם הבלש הבלגי הרקול פוארו והגברת ג'יין מארפל. פוארו נקלע לפרשיות מסתורין ורצח ונחלץ לעזרת המשטרה והבולשת כדי לפתור את התעלומה. הגברת ג'יין מארפל, ישישה אנגלית, המתגוררת בכפר שקט מאוד, ובנסיבות משונות נקרים בדרכה מעשי-פשע, ונודעות לה פרשות אפלות ופליליות, מסייעת בידי המשטרה לפתור את התעלומות. ייחודם של הדמויות של פוארו ושל הגברת מארפל הוא מחד באמונתם העזה שבכוח הניתוח ההגיוני, המסודר והקפדני ומאידך בהכרת הטבע האנושי.

 

כריסטי סבלה מדיסגרפיה, ומסופר שרבים מספריה נכתבו על ידי הכתבתם לקלדנית. בנוסף לספרות הבלשית בה התמקדה, כתבה כריסטי שישה רומנים רומנטיים וכן אוטוביוגרפיה. חלק מיצירות אלה פורסמו בשם העט מרי וסטמאקוט. שניים מספריה הועידה לפרסום לאחר מותה, והם אכן יצאו לאור לאחר פטירתה, האחד בסדרת הרקול פוארו והאחר בסדרת הגברת מרפל. ספריה של כריסטי נודעים לא רק בשל המתח הסוחף שהם מציעים, אלא גם בשל סגנונם הקריא.

 

עלילות הסיפורים מתרחשות במקומות שונים בעולם. תיאורי המקומות העשירים שמופיעים בספריה נובעים גם מהצטרפותה של כריסטי למסעות המחקר של בעלה השני. עלילת אחד מספריה שבתרגומו העברי נקרא, רצח בסלע האדום, מתרחשת בארץ ישראל ובעבר הירדן בתקופת המנדט.

 

תרגומי ספריה לעברית הופיעו מסוף שנות ה-40. מראשוני התרגומים לעברית הוא הסיפור הקצר בקתת הזמיר"שהופיע ב-1950 בקובץ סיפורים בשם פניני ספרות. מאז שנת 1960 הופיע חלק נכבד מספריה בעברית בסדרת ספרי מסתורין שבהוצאת מ. מזרחי. ספריה שהופיעו בעברית מסוף תקופת המנדט ועד 1960, בהוצאות שונות, נחשבים לנדירים. 

פרוזה | אנגלית | תרגום | אגתה כריסטי

ספרים מאת אגתה כריסטי