רכוש רדוף

א"ס באייט

שם מקור: Possession

  • תרגום: קטיה בנוביץ'
  • עיצוב: אמרי זרטל
תיאור

רכוש רדוף, זוכה פרס בוקר האנגלי, הוא סיפורם של שני מלומדים צעירים החוקרים את חייהם של שני משוררים ויקטוריאנים. הם חושפים יומנים, מכתבים ושירים ומשחזרים את תנועותיהם בין לונדון ליורקשייר, בין סיאנס ספיריטואליסטי למערב בריטאני הרדוּף פֵיות. זהו רומן, שהוא בה בעת תעלומה אינטלקטואלית וסיפור אהבה.

 

א"ס באייט, פרופסור לספרות אנגלית ואמריקאית, זוכת פרס מקמילן ופרס בוקר, היא אחת הדמויות הספרותיות המרכזיות באנגליה מהמחצית השנייה של המאה העשרים. פירסמה רומנים, שירים, סיפורים קצרים ומחקרי ספרות רבים. 

מתוך הספר

הספר היה עבה ושחור ומאובק. כריכתו התקמרה וחרקה; הוא עבר התעללות עוד בימיו. השִדרה נעלמה, או בעצם הזדקרה מבין הדפים כמו סימנייה מגושמת. מישהו חבש אותו סביב־סביב בנייר דבק לבן מלוכלך והידק בקשר פרפר נאה. הספרן הושיט אותו לרולנד מיצ'ל, שישב וחיכה באולם העיון של ספריית לונדון. הספר הוצא מקברו שבכספת מספר 5, שם ניצב דרך קבע בין תעלולי פּריאָפּוּס לבין דרכי האהבה היווניות. השעה היתה עשר בבוקר ביום כלשהו של חודש ספטמבר, שנת 1986. רולנד ישב אל שולחן־היחיד החביב עליו מאחורי עמוד ריבועי שבכל זאת לא הסתיר מעיניו את השעון שמעל האח. לימינו התנשא חלון גבוה שטוף שמש, שמבעדו נראו עלי הצמרת הירוקים של כיכר סיינט ג'יימס.