מסע תענוגות בארץ הקודש

מרק טוויין

שם מקור: Pleasure Excursion to the Holy Land

תיאור

מארק טוויין (1910-1835) מגלה כבר בספר מוקדם זה את הכישרון שהקנה לו תהילת עולם. הסופר וההומוריסט הנודע, נער השעשועים של המערב הפרוע, מנפץ בו את הפרות הקדושות של העולם הישן בעט מושחז, בשנינות לגלגנית, בצחוק סלחני.

 
ביוני 1867 יצא טוויין לשיט ארוך מניו יורק לים התיכון על סיפונה של ה"קווייקר סיטי" בחברת צליינים ותיירים נוצרים. טוויין בן ה־31 הצטרף למסע כעיתונאי, ובמהלכו פירסם חמישים טורים עוקצניים ומשעשעים בעיתון דיילי אלטה קליפורניה.
 
ב־1869 קובצו טורים אלה יחד לספר The Innocents Abroad - תמימים בחוץ לארץ. בשנה הראשונה לצאתו לאור נמכרו 70,000 עותקים של ספר זה, ובמשך כל חייו של טוויין היה זה ספרו המבוקש ביותר. מסע תענוגות בארץ הקודש הוא פרק מתוך יומן המסע הזה, המתאר את הביקור בארץ ישראל ומלוּוה באיורי המחבר. 
מתוך הספר

 

[...] מצורעים, נכים, עיוורים ורפי שכל מסתערים עליך מכל העברים, ודומה שאינם יודעים אלא מילה אחת בשפה אחת - ה"בקשיש" הנצחי [...] ירושלים היא עיר קודרת, משמימה, חסרת חיים. לא הייתי רוצה לחיות בה.

 

זוהי ארץ משמימה, חסרת תקווה, שבורת לב [...] שוממה ומכוערת. ולמה תיראה אחרת? האם תוכל קללת אל לעשותה לארץ חמדה? ארץ ישראל אינה שייכת עוד לעולם החולין הזה. היא מקודשת לשירה ולמסורת - ארץ חלום היא.