חובות אבודים

איריס לעאל

תיאור
היחסים בין מרסי לרֵעַ, בני זוג ישראלים החיים בלונדון, ברורים לכאורה: הוא מתעשר מעסקי נדל"ן והיא יפה, שנונה ובזבזנית; היא על סף משבר נפשי וחולמת לחולל שינוי בחייה ואילו הוא יציב, תומך בה ומכיל את שיגיונותיה. אלא שאז העולם המוכר לבני הזוג מתהפך וקורס: המשבר הכלכלי הגדול של שנת 2008, שיפיל בנקים וממשלות, מביא לידי התפוררות עסקיו של רֵע, ובה בעת מתחוללת תפנית פתאומית בקריירה הספרותית של מרסי. האם ישרדו נישואיהם את המשבר הזה?
חובות אבודים הוא יצירה חריפה ופרובוקטיבית שבה חוזרת איריס לעאל אל דמויות שכתבה בנובלה המשפחה (כתר, 2001) ובוחנת מה קרה בחייהן מאז, ובעיקר כיצד הן מתמודדות עם ההשלכות הדרמטיות של המשבר הכלכלי שמטלטל את העולם. באומץ ובישירות היא מעיזה לשאול לא רק כיצד השתנו חיינו בעשור האחרון מבחינה כלכלית, אלא גם איך השפיעו השינויים הללו על חיי האהבה ועל כלכלת הנפש. 
מתוך הספר

ביום שבו פגשתי את אנדי לראשונה סעדתי עם גיסתי בקפה דום. ישבנו שם מצופפות על כיסאות עץ דקורטיביים ששולי מושבם המוגבהים הטביעו חצי סהר אדום ומכאיב על ירכַי. זה היה יום יפה וקר מאוד של חודש מאי. ההסקה פלטה חום יבש ואילצה את באי המקום לקלף מעליהם את שכבות הבגדים ולמצמץ לעתים תכופות. בתנועת זרוע מורגלת השבתי למקומו את מעילי, שהחליק מגב הכיסא, בלי שאפסיק להפגין עניין בדברים שנאמרו לי או להרפות מהמזלג שאחזתי ביד השנייה.