השמלה

לאה איני

תיאור

השמלה הוא ספר הפרוזה ה-12 וקובץ הסיפורים השלישי של הסופרת האהובה, המוערכת ועטורת הפרסים, לאה איני, כלת פרס עגנון לשנת תש"פ.

 

כלה שוקעת בחיפוש מסויט אחר שמלת כלולות; מורה נוסעת לחופשה וגונבת רגע של אהבה עם פסל חטוב; זוג אחיות מערער את חייה של מעצבת טקסטיל מהדירה שמתחתן; הלום קרב, סוכן של בובות לחלונות ראווה, מקים ממשלה חלופית בסלון ביתו; אלמנה קמה מאבלה בעזרת אפרו של בעלה; שקרנית אניגמטית שובה את אהובה בהפלגותיה המכַשְפות.

 

אלה הן רק מקצת הדמויות המאכלסות את הספר החדש של

לאה איני, שחקניות בעל כורחן הלכודות בחדר התלבושות העצום של חייהן. התלבושות נספגות בעור, השקר נעשה לבשר חשוף, ולא אחת מתלבשות הדמויות גם זו בסיפורה של זו - כורות מתחת לסיפורים ארץ אפלולית ומרהיבה של תאי מדידה, שבה כל גיבורה פושטת את כתונת הפסים של הבדיה כדי להעבירה לאחותה, שכבר מחכה לה בסיפור הבא.

 

עוד מספרי לאה איני במגדלור

מתוך הספר

הנה היא. תזמיני אותה, תזמיני אותה! הלוחשת, ילדה גוצה, ממושקפת, שערה גוש של קוקו מרושל, שכיסי שומן רטטו תחת חולצת בית הספר שלבשה, דחפה את מרפקה בסדרתיות לצלעותיה של הצעירה שלצידה. אבל זו שנלחשה, ונלחשה שוב, העמידה פנים כלא שומעת אותה. טורחת הייתה להסיט את עיניה מפני זו שהילדה התעקשה שתזמין.

כל זה לא נעלם לא מעיניה ולא מאוזניה. זו הסיבה שבכניסתה אחריהן אל חדר המדרגות של הבניין שבו שכרה דירה, שבועות מספר אחרי שובה מבואנוס איירס, היא השתהתה נצח ליד תיבת הדואר עקומת־הפתח שלה. אבל עכשיו, מפני ששנאה לשרך רגליים, או להתעכב כך בחדר המדרגות כאילו עוללה משהו, ונבחלה מאיך ששקית החלב הרטיבה את הלחמניות החשופות בסל שנשאה, החליטה שזהו. תתקדם ותחצה את הזוג.