הניקס

נייתן היל

שם מקור: The Nix

תיאור

סמואל אנדרסון, מרצה לספרות אנגלית בקמפוס בפרוורי שיקגו,  לא ראה את אמו, פֵיי, מאז נטשה את משפחתם בילדותו לפני יותר משלושה עשורים. כעת - שנת 2011 - היא מופיעה, אחרי שביצעה פשע אבסורדי שמשלהב מדינה שסועה פוליטית. התקשורת מציגה את פיי כהיפית רדיקלית בעלת עבר מפוקפק, אך למיטב ידיעתו של סמואל, אמו היא בחורה רגילה שנישאה לאהוב נעוריה. איזו גרסה של אמו נכונה? שתי עובדות אינן מוטלות בספק: האישומים נגדה חמורים, והיא זקוקה לעזרתו.

 

כדי להציל אותה ייאלץ סמואל לצאת למסע משלו ולחשוף סודות שנקברו לפני שנים של אישה שחשב שהוא מכיר, סודות שמשתרעים על פני דורות ומוצאם אי-שם בנורווגיה, מולדתו של הנִיקְס המסתורי. ובתוך כך יתמודד סמואל לא רק עם אובדן אמו אלא גם עם אהבה אבודה משלו וילמד מחדש כל מה שחשב שידע עליה ועל עצמו.

מתוך הספר
הכותרת מופיעה יום אחד אחר הצהריים בכמה אתרי חדשות בו־זמנית כמעט: המושל פֶּקֶר הותקף!
בטלוויזיה עולים עם הסיפור כעבור כמה דקות, קוטעים את לוח השידורים במבזק חדשות מיוחד, והמגיש מביט בחומרה אל המצלמה ואומר, 'כתבינו בשיקגו מדווחים שהמושל שלדון פקר הותקף.' וזה כל מה שידוע לעת עתה, שהוא הותקף. ולמשך כמה דקות מסחררות, טורדות את כולם אותן שתי שאלות: האם הוא מת? והאם יש וידיאו? 
הידיעות הראשונות מגיעות מהכתבים בזירת האירוע, שמתקשרים בטלפונים הניידים שלהם ומועלים לשידור. הם אומרים שפקר שהה בהילטון שיקגו לרגל ארוחת ערב ונאום. לאחר מכן הוא ופמלייתו יצאו לגרנט פארק ללחוץ ידיים, לנשק תינוקות ושאר מהלכים פופוליסטיים אופייניים לקמפיין בחירות, כשלפתע מתוך ההמון, אדם או קבוצה של אנשים החלו לתקוף.