המרגל והבוגד

בן מקנטייר

שם מקור: The Spy and the Traitor

תיאור

ערב חם בחודש יולי, 1985, עמד גבר בגיל העמידה בשדרה הומה במרכז מוסקבה ובידו שקית ניילון. הוא נראה כמו כל אזרח סובייטי אחר. רק השקית עצמה עוררה חשד קל. היה מודפס עליה הלוגו של "סייפוויי", רשת מרכולים בריטית. הגבר, אולג גורדייבסקי שמו, היה קצין קג"ב בדרג ביניים שבמשך 11 שנים ריגל עבור בריטניה, והיה אחד האנשים המשמעותיים מאחורי הקלעים בשינוי מהלכה של המלחמה הקרה. אף מרגל, מעולם, לא גרם נזק כה כבד לקג"ב. השקית של "סייפוויי" שאחז בידו היתה אות: הוא מבקש להפעיל את תוכנית המילוט שלו מרוסיה הסובייטית אל המערב. 

 

הסופר וההיסטוריון הבריטי בן מקנטייר גבה במשך שלוש שנים עדויות מגורדייבסקי עצמו ומאינספור מרואינים נוספים, ומביא סיפור ריגול אמיתי ומסעיר, ששינה את מהלכה של המלחמה הקרה. לא נתווכח עם ג'ון לה קארה, שאמר על הספר כי הוא "סיפור הריגול הטוב ביותר שקראתי".

מתוך הספר
18 במאי 1985
לאנשי "הנהלה ק'", אגף הריגול הנגדי בקג"ב, זו היתה משימה שגרתית של התקנת ציוד האזנה. 
בתוך פחות מדקה נפרצו מנעולי דלת הכניסה בדירה שבקומה השמינית ברחוב לֶנינסקי פּרוספֶּקט 103 במוסקבה, בניין מגורים רב־קומות שאוכלס בידי קציני קג"ב ובני משפחותיהם. שני סוכנים בכפפות ובסרבלים פתחו בחיפוש יסודי בדירה ושני טכנאים טיפלו בהתקנה. הם פעלו במהירות והטמינו התקני ציתות סמויים מאחורי הטפטים שעל הקירות ומאחורי חיפויי העץ, שתלו מיקרופון בתוך פומית הטלפון ומצלמות וידיאו בהתקני התאורה של הסלון, חדר השינה והמטבח. כשסיימו את עבודתם, כשעה לאחר מכן, כמעט לא היתה פינה בדירה בלי עיניים ואוזניים של הקג"ב. אחר כך עטו הסוכנים מסכות מגן וריססו את הבגדים והנעליים שבארון בשכבה דקה של אבקה רדיואקטיבית, שלא תרעיל את לובשיהם אבל תאפשר לעקוב אחריהם באמצעות מוני גייגר. כשיצאו מן הדירה, חזרו ונעלו אחריהם את הדלת בקפדנות.
שעות אחדות לאחר מכן נחת בשדה התעופה של מוסקבה קצין מודיעין סובייטי בכיר, שבא בטיסה של חברת אֵיירוֹפְלוֹט  מלונדון.