הזדמנות אחרונה לראות

דאגלס אדמס, מארק קַרווארדיין

שם מקור: Last Chance to See

תיאור

דאגלס אדמס, מחברו של ספר הפולחן מדריך הטרמפיסט לגלקסיה, לוקח אותנו בספר זה למסע שונה לגמרי, דווקא בכדור הארץ. יחד עם הזואולוג מארק קרווארדיין יוצא אדמס למסעות מרתקים בניו זילנד, אינדונזיה, סין ואפריקה. בעלי החיים והאנשים שהם פוגשים הם "טיפוסים" משונים מאוד, ועל אף שאדמס לא מוותר על חוש ההומור שלו, הוא מצליח להציג בספרו בעיה קיימת ואמיתית: הסכנה הממשית של הכחדת מינים רבים של בעלי חיים. 

 

הספר ראה אור לראשונה בשנת 1990, כהשלמה לסדרת תסכיתי רדיו בעלת אותו השם ששודרה ב-BBC. זהו תיעוד מסעות ממשיים וסכנת הכחדה אמיתית המרחפת מעל ראשיהם של בעלי החיים, שאותם יצאו אדאמס וקרווארדיין לחפש. במבוא מכנה אדאמס "תאונה עיתונאית" את סדרת המסעות שהניבה את הספר, שתחילתה במסע למדגסקר כדי לחפש מין כמעט נכחד של למור המכונה איי-איי.

 
את תפקידו של הזואולוג קרווארדיין הגדיר אדמס כך: "לשמש זה שיודע על מה הוא מדבר". תפקידו שלו הוא "לשמש לא-זואולוג בור להפליא, שכל דבר שיתרחש יהיה עבורו בגדר הפתעה מוחלטת". מיד לאחר מכן הוסיף משפט אופייני: "כל שהיה על האיי-איי לעשות הוא מה שעושים איי-איי זה מיליוני שנים - לשבת על העץ ולהתחבא".