דרך ליבוביץ

נעמי ואסא כשר

תיאור

בספר זה מכונסים עשרים מאמרים שכתבו נעמי כשר ואסא כשר על הגותו של ישעיהו ליבוביץ, בעיקר דבריו על הדת היהודית, העם היהודי ומדינת ישראל.

 

בחלק הראשון, "על אם הדרך", מופיעים מאמרים המבהירים את תפיסתו של ליבוביץ ומציגים אותה מחדש, באחריות פילוסופית ובשפה שווה לכל נפש. החלק השני, "על פרשת דרכים", כולל מאמרים שיש בהם דיון ביקורתי בחלק מיסודות התפיסה בדבר הדת היהודית והצגת החלפה של יסוד הביקורתיות ביסוד האחריות ביחס למדינת ישראל.

מתוך הספר
מתוך המבוא לספר:
הגותו של ישעיהו ליבוביץ מרתקת אותנו כבר יובל שנים, בעיקר דבריו על הדת היהודית, העם היהודי ומדינת ישראל, ותמיד נראתה לנו ראויה מאין כמוה לתשומת לב מתמשכת של כל מי שיש לו עניין רב ומַתמיד ביהדות ובפילוסופיה.
לכבד הגותו של אדם פירושו, בראש ובראשונה, לנסות להבין אותה על בוריה. לא קל להביּן את הגותו של ליבוביץ גם מפני שהיא עמוקה ומורכבת וגם מפני שמעולם לא הציג אותה בשלמותה. טעמו עמו. ליבוביץ חשב שלא ניתן לכונן השקפת עולם מלאה, ואף התרחק מיצירת מראית עין של ניסיון להציע השקפת עולם כזו. לפיכך, מחשבותיו מופיעות בספריו, שהם קבצי מאמרים או קבצי שיחות על ספרי אמונה שהיו חביבים עליו. להבין את הגותו של ליבוביץ פירושו אפוא לנסות לחלץ את עקרונות היסוד של תפיסתו מתוך הים הבלתי נדלה של דבריו.