אנציקלופדיה של הרעיונות תרבות, מחשבה, תקשורת

דוד גורביץ' ודן ערב

תיאור
אנציקלופדיה של הרעיונות היא אנציקלופדיה ראשונה מסוגה בעברית על תרבות פופולרית, מחשבה ותקשורת בנות זמננו, שעליה עומלים בהוצאת בבל כבר 13 שנה. מחברי אנציקלופדיה של הרעיונות הם ד"ר דן ערב וד"ר דוד גורביץ´. זו הפעם הראשונה שיוצא ספר כזה בישראל, וזו האנציקלופדיה היחידה בתחום שנכתבה על ידי ישראלים למען קוראי עברית.
אנציקלופדיה של הרעיונות היא מסע בין תחומי דעת ובין רעיונות מרכזיים המסבירים את מציאות חיינו; מדריך תיאורטי ושימושי לחיי הרוח והיומיום, המקיף ערכים על מגוון המושגים, התופעות, האמונות ואופני השיח, או בקצרה - הרעיונות המעצבים את דורנו. האנציקלופדיה – המאוגדת בכרך אחד – מקיפה יותר מ-600 מושגי מפתח בתיאוריה של התרבות: האני והאחר, הגבר והאישה, הקניון והמוזיאון, המרכז והפריפריה, העיר והחוויה האורבנית, הקולנוע והספרות, ארכיטקטורה ורוק, אוכל ומחשבה.
כל ערך כתוב כמסה שאורכה בין חצי עמוד ל-5 עמודים, ולכל ערך נלווים ציטוטים רלוונטיים ומקורות ביבליוגרפיים עשירים, שמאפשרים למעמיקים להרחיב את הידע שלהם בכוחות עצמם. כל הערכים מותאמים לשיח המקומי ולנלמד במוסדות החינוך הגבוה בארץ, ומקושרים הן לתרבות המקומית הן לתרבות העולמית. את הערכים ניסחו ד"ר ערב וד"ר גורביץ´ בכתיבה ייחודית, נדיבה וידידותית למשתמש, וכזו שיוצרת רשת של ידע, עם קישורים לערכים אחרים.
אנציקלופדיה של הרעיונות נולדה בפגישה מקרית באוקטובר 1998. ויקיפדיה היא שמועה רחוקה. דוד גורביץ´, שהוציא שנה קודם לכן את ספרו "פוסטמודרניזם" מקבל הצעה לכתוב מילון מושגים שילווה את הספר. עודף הזמן הפנוי והתחושה שמדובר במשימה קצרה, ממוקדת ומהנה מביאים את דוד להיעתר להצעה. דן מצטרף בשמחה למיזם. כשבאוויר נישאת מילת הקסם "מילניום", מחליטים השניים לסיים את העבודה במהירות ולהוציא את הספר לאור לקראת שנת 2000, תחת השם: "מילוניום". המשימה צוברת נפח ומשמעות, והופכת למפעל אינטנסיבי ושוחק. עלייתה של ויקיפדיה מצריכה לבדל את המיזם; להפקיעו מזירת המידע היבש ולבססו על מארג של משמעויות והקשרים מפתיעים.