צ'רלס דיקנס

תיאור

צ'ארלס ג'ון הפם דיקנס (Charles John Huffam Dickens, פברואר 1812-יוני 1870) היה סופר ועיתונאי אנגלי פורה במיוחד, שכתב בתקופה הוויקטוריאנית. יצירותיו עמדו במבחן הזמן, נכנסו לקאנון הספרות המערבית וזכו לעיבודים רבים לקולנוע, לטלוויזיה ולבמה.

 

דיקנס נולד בפורסמות’, אנגליה. משפחתו היתה אמידה ושלחה אותו לבית ספר פרטי, אבל כשהיה בן 12 אביו נשלח לכלא בעקבות אי תשלום חובות. צ’רלס עזב את בית הספר ונשלח לעבוד במפעל לייצור משחות נעליים כדי לעזור בפרנסת המשפחה. הוא עבד שם שלוש שנים, עשר שעות בכל יום. "ילד קטן מאוד, ולא מטופל במיוחד", כך תיאר צ'רלס דיקנס את עצמו כילד.

דיקנס החל את דרכו בכתיבה בתור עיתונאי. הוא כתב מאמרים לעיתונים The Mirror of Parliament ו-The True Sun. ב-1836 הוא נישא לקאת’רין הוגארט, בתו של אחד מעורכי העיתונים שעבד בהם. לזוג נולדו עשרה ילדים. באותה שנה הוא פרסם את ספרו הראשון - מועדון הפיקווקים, שפורסם בהמשכים. הספר הצליח והפך את דיקנס לסופר מפורסם.

ב-1846 דיקנס היה ממייסדי בית אוראניה (Urania Cottage) - בית ל"נשים שסרחו", שאפשר להן ללמוד מיומנויות שונות, לרוב מיומנויות ביתיות, כדי שישתלבו מחדש בחברה.

דיקנס התעניין בתופעות ומקרים בלתי ניתנים להסבר בכלים מדעיים ורציונליים, ואף קושר ל"מועדון השדים" הלונדוני (The Ghost Club), שעסק בחקירת תופעות מהסוג הזה. עם או בלי קשר לכך, היה בביתו חדר סודי שדלת הכניסה אליו עוצבה בצורת ספרייה כך שלא ניתן היה להבחין שמדובר בדלת. הוא גם גידל עורב בשם גריפ (Grip) כחיית מחמד, ופיחלץ אותו לאחר מותו בשנת 1841. הוא סבל מהתנהגות טורדנית-כפייתית, והיה חייב לישון כשראשו מופנה לצפון. כשישן בבתי מלון, סידר את כל הרהיטים מחדש כך שיוכל לישון עם הראש לכיוון הנכון. הוא נהג להתקלח במים קרים.

דיקנס הפך לחבר טוב של הנס כריסטיאן אנדרסן, וב-1857 אנדרסן הגיע לבקר את משפחת דיקנס לחמישה שבועות. הביקור הסתיים כשדיקנס כתב על המראה בחדר האורחים: "הנס אנדרסן ישן בחדר הזה במשך חמישה שבועות, שנראו למשפחה כמו שנים ארוכות!"

דיקנס היה יוצר פורה מאוד, וייצר כמות עצומה של כתבים לאורך חייו. מספריו: מועדון הפיקווקים, אוליבר טוויסט, חייו והרפתקאותיו של ניקולס ניקלבי, בית ממכר עתיקות, בארנבי רודג’, דיוויד קופרפילד, בין שתי ערים, ציפיות גדולות, דוריט הקטנה, זמנים קשים, דומבי ובנו, צומת מאגבי. הוא פרסם 15 רומנים, מאות סיפורים קצרים, מאמרים עיוניים ומחזות, כתב מאות מכתבים וערך שני כתבי עת. הוא גם נהג להרצות ואפילו הוזמן לשם כך לארצות הברית. יצירותיו זכו לעיבודים רבים לקולנוע, לטלוויזיה ולבמה. בולט במיוחד המספר הרב של עיבודים מיצירתו לסרטי חג המולד ולמיני סדרות טלוויזיוניות.  

 

בשנת 1858 הוא נפרד מאשתו קת’רין, והחל בקשר עם השחקנית אלן טרנן. שבע שנים לאחר מכן היה הזוג מעורב בתאונת רכבת. הם יצאו ללא פגע. הקשר נמשך עד מותו משבץ ב-8 ביוני 1870. הוא נקבר בחלקת המשוררים בכנסיית ווסטמינסטר.

 

(מקורות: ויקיפדיה, פרויקט הסיפור הקצר, טור של ירין כץ, קורא בספרים)

 

פרוזה | אנגליה | צ'רלס דיקנס | ספרות אנגלית

ספרים מאת צ'רלס דיקנס