זהר אלמקייס

איזה ספר שכבר נכתב היית רוצה לכתוב בעצמך? 

סיפורים מאליס איילנד: עדויות על נדודים ותקווה שכתב ז׳ורז׳ פרק יחד עם רובר בובר. אפילו ביקרתי באליס איילנד פעמיים, בתקווה לאיזה סיאנס או דיבוק ספונטני. לא צלח.


איזה ספר היית ממליצה לשר החינוך לקרוא? 

עולות לי לראש רק מחשבות לא חינוכיות, דוגמת הסיפור נעימה ששון כותבת שירים של עמליה כהנא-כרמון. אני לא יודעת למה. כי הוא אנושי מאוד. 


איזה ספר קנית ואף פעם לא תקראי?

זה דבר איום ונורא להתחייב אליו. אני מרשה לעצמי למלא מדפים כאילו אין מגבלת קירות, כאילו אחיה לנצח.

 

ספר ילדים או נוער שאהוב עליך במיוחד?

היום החלוקות האלה כבר יותר מקובעות עבורי, אבל אם היו שואלים את עצמי-הילדה הייתי אומרת מר ורטיגו של פול אוסטר, כי אמא שלי נתנה לי אותו, והייתי ממש קטנה מדי, וזה התאים לי בדיוק. 

 

איזה ספר תיקחי איתך לחופשה בסיני/הודו/ניו יורק/ברלין/לונדון/מקום אחר?

יש לי נטייה לקחת על עצמי פרויקטים מוגזמים בחופשות (האם זה באמת הזמן המושלם לקרוא את שני כרכי האיש בלא תכונות?), אבל כשאני מצליחה להיות אדם סביר, אני לוקחת איתי ערימות של ספרים קטנים ובולעת אותם. ובכלל, חופשה זה לא זמן לנוח אלא לשוטט ברחובות עיר זרה (כולל בחנויות ספרים ומחברות), עד שהרגליים מתקפלות מאליהן.

 

איזה ספר גרם לך לבכות / לצחוק?

לאחרונה נבדה של מיטל זהר קרע לי את הלב.


איזה ספר אף פעם לא הצלחת לסיים?

חמישים עמודים לתוך הכרך הראשון של המאבק שלי מאת קארל אובה קנאוסגורד מצאתי את עצמי בזיעה קרה וערפול חושים כללי. מי יודע, אולי עוד אתאהב.


עם איזו דמות ספרותית היית רוצה לעשות אהבה?

ממש כמעט כל דמות של ג׳יימס בולדווין. ולאחרונה גם תיאו, גיבור החוחית מאת דונה טארט (נעשיתי קצת בת 13 כשקראתי עליו בן ה-13, והתבגרנו לאורך מאות עמודים). ואולי פשוט גם דונה טארט. 


מהו הספר עם הכריכה הכי יפה בעיניך?

יש המון! White Girls של הילטון אלס יפה מאוד, כמוהו. על העטיפה של נשים קשות מאת רוקסן גיי שיצא ממש עכשיו בעברית (בבל) יש דימוי מהפנט של האמנית מרים כבסה. קדיש של אלן גינסברג בהוצאתו המקורית באנגלית נראה כמו ספר תפילה קטן. ובסוף, אם מותר, אני אוהבת את הכריכה של ספרי שלי, בית הנתיבות. מופיע בה הדפס ציאנוטיפ שעשיתי, של שלד לויתן תלוי במוזיאון, וניר מטרסו הפך אותו לעטיפת ספר קטן ומוזר ושלי.  


איך יקראו לספר שעדיין לא כתבת?

האל יודע. 


איזה ספר היית רוצה לקבל במתנה?

אני בעיקר חומדת ספרים יפים וגדולים שלא הייתי קונה לעצמי: ספרי אנטומיה וזואולוגיה ומפות ומפלצות ופופ-אפ ואמנות. נגיד עכשיו אני מאוהבת בספר האמן החדש של חן שיש, שמלווה את לזה בדיוק התכוונתי, תערוכתה בבית אנה טיכו. אם יקנו לי מתנה עשרות עותקים, אעטוף בהם את כל הבית. 


איפה את הכי אוהבת לקרוא? ומה את קוראת בשירותים?

אני מאוד אוהבת לקרוא בבתי נתיבות מכל סוג - תחנות רכבת ותחנות מרכזיות, שדות תעופה ורציפים. אבל גם במיטה ובמטבח, מעל צלחת, ליד קומקום רותח. אני לא קוראת ספרים בשירותים, זה רעיון משוגע בעיני, אבל אני כן מסתכלת על בגדים באינטרנט.

 

---------------

זהר אלמקייס היא חוקרת, כותבת ומתרגמת

דימוי למעלה משמאל: הדפס ציאנוטיפ של זהר אלמקייס, מעטיפת בית הנתיבות (הקיבוץ המאוחד). עיצוב עטיפה: ניר מטרסו

 

ספרים מומלצים שאינם מופיעים למטה, אזלו בהוצאות הספרים. 

 

הספרים של זהר אלמקייס

ההמלצות של זהר אלמקייס