שלושה שימושים לסכין על טבעה ותכליתה של דרמה

דיוויד מאמט

שם מקור: Three Uses of the Knife

  • תרגום: גיא עד
תיאור

דיוויד מאמט, מהמחזאים הגדולים בני זמננו, מאמין שהנטייה לדרמה טבועה בנו - אנחנו עושים דרמה מכל דבר, החל במזג האוויר וכלה בבחירות הקרובות. הדחף הדרמטי הזה הוא אמצעי להכניס היגיון בעולם סתמי, ולהגן על עצמנו מפני חוסר המשמעות בחיים.

 

בספרו החדש, 'שלושה שימושים לסכין' הוא מלמד איך להבדיל בין כתיבת דרמה טובה לחלופות הכוזבות שלה. הוא מזכיר לנו, ככותבים, מה תפקידנו האמיתי ועומד על כך שכתיבה משובחת אינה נעשית קלה עם הזמן. הוא מבין כמה קשה להתקדם ממערכה אחת לאחרת, כמה קשה לפצח את המסתורין של דיאלוג טוב, את פעולותיה של דמות, ומבקע עבורנו קשיים אלה בכלים פילוסופיים ופרקטיים כאחד.

 

'שלושה שימושים לסכין' היא מסה מחשמלת על אמנות כתיבת המחזות כמו גם עבודה מקורית ומרשימה על מוסר תרבותי.

מתוך הספר
"הטבע האנושי נוטה לדרמות. לפחות פעם ביום אנחנו בוחנים מחדש את מזג האוויר - תופעה סתמית במהותה - כביטוי להתרשמותנו העדכנית לגבי היקום: "נהדר. יורד גשם. בדיוק כשאני עצוב. ממש כמו בחיים."
או שאנחנו אומרים: "אני לא זוכר מתי היה כל כך קר," כדי שנרגיש מחוברים לבני דורנו. או שאנחנו אומרים: "בצעירותנו החורפים היו ארוכים יותר," כדי להתענג על אחד מיתרונות הגיל.
מזג האוויר הוא עניין סתמי, ואנחנו גם מפרשים אותו וגם משתמשים בו כאילו היה עניין דרמטי, עלילתי, כדי להבין מה זה אומר לגבי הגיבור, כלומר לגבינו."