מכתבים למורה לאלה המעזים ללמד

פאולו פריירה

שם מקור: Professora, sim; Tia, não: Cartas a quem ousa ensinar

  • תרגום: נירה מאי
  • עיצוב: מיה ולנטיין ואלנה קרנוס
תיאור

פאולו פריירה, שהגה ופיתח את הפדגוגיה הביקורתית, פונה בספרו לאבן הראשונה של מערכת החינוך - המורה. יחסה של המורה לעצמה כנושאת שליחות וכבעלת תפקיד שלו חשיבות ראשונה במעלה היא לב לבו של ספר זה.

 

מכתבים למורה הוא קריאה למורה לחרוג ממעמדה המדוכא וחסר הכבוד ולהפוך את הקערה על פיה - להעז לקרוא ולהיאבק למען חברה טובה וצודקת יותר. חברה זו מתחילה במפגש בין אדם לאדם, מפגש שיש בו אמון, תקווה ותעוזה לחלום על שינוי, מפגש דיאלוגי ומחנך, מפגש של תלמיד ומורה.

 

ספר חובה לכל אשת חינוך, לכל מורה ולכל מי שרואה את עצמו בעל שליחות חינוכית בחברה הישראלית. תפיסתו של פריירה מרחיבה את האופקים ומספקת כלים רבים למפגש הדיאלוגי והמהפכני בין המורה לתלמידה. רעיונותיו מהווים השראה למעשה החינוכי ומחדדים את הצורך העצום שלנו ושל חברתנו במחנכים.

 

פאולו פריירה (1997-1921), הוגה הפדגוגיה הביקורתית, היה מחנך רב השפעה ושר חינוך בסאו פאולו שבברזיל. מכתבים למורה רואה אור לראשונה בעברית בהוצאת דרור לנפש. לתרגום העברי של ד"ר נירה מאי נוספה הקדמה מאת פרופ' יולי תמיר.

מתוך הספר

מתוך הפרק מילים ראשונות:

תהליך ההוראה נושא בחובו תהליך חינוכי, הוא מכיל תשוקה לדעת ומביא אותנו לחיפוש מהנה, אך לגמרי לא פשוט. לכן, בין היתר, נדרשת תעוזה בעבור מי שרוצה להיות מורה, מחנכת. על המחנכת להיות בעלת נכונות להיאבק למען הצדק.