קרלוס קסטנדה

תיאור

קרלוס קסטנדה (Carlos Castaneda 1925 - 1998) היה סופר אמריקני ממוצא פרואני, ידוע בשל סדרת ספריו על דון חואן מאטוס.

 

על פי עדותו הוא נולד בסאו פאולו שבברזיל בשנת 1931, אך מרישומי ההגירה עולה שנולד כ-6 שנים קודם לכן בקחאמרקה שבפרו ושמו המקורי קרלוס ארנה.

 

הוא למד באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס. בשנות ה-60 המוקדמות בזמן שהיה סטודנט לאנתרופולוגיה באוניברסיטת הוא נסע לבקר שבטים אינדיאנים בצפון מקסיקו, במסגרת מחקרו על שימוש בצמחים הזיתיים או 'צמחי עוצמה'.

 

בשנת 1960 פגש את השמאן היאקי, דון חואן מאטוס, וכתוצאה מהמפגש והידע שרכש ממנו הוא כתב את סדרת הספרים האנתרופולוגים-ביוגרפיים, שבגינם הוא ידוע. את התנסויותיו עם דון חואן וחבורת מכשפיו העלה בכתריסר ספרים, אך מלבדם, לא קיים תיעוד של מפגש עם דון חואן המסתורי ואין דרך לאמת אם מדובר באדם אמיתי או בדמות בדיונית. על פי הספרים, הפך קסטנדה ליורש הידע של דון חואן ולמנהיגה של שושלת מכשפים.

 

בין אם תיארו ספריו חוויה אמיתית ובין אם הדברים המתוארים הם פרי רוחו, הם נתנו השראה לרבים. לצד הידע התאורטי והסיפורים השונים, כתב קסטנדה על טכניקות רבות המסייעות בהפיכת המידע התאורטי לידע מעשי.  בעזרת הגדלת המודעות לאספקטים שונים בחיים, ומושגים כמו: נקודת המאסף, דרך עם לב, דרך הלוחם, חלימה, מחיקת תולדות החיים, הפחתת החשיבות העצמית, השתקת הדיאלוג הפנימי, ועוד מושגים הוא עזר ליצור תמצית לדרך חיים אלטרנטיבית.

 

פרטי חייו האישיים של קסטנדה אינם מדוייקים ומרובים בסתירות, הוא גם מיעט להצטלם. קסטנדה נפטר בשנת 1998 ואפרו נשלח לקבורה במקסיקו.

רוחניות

ספרים מאת קרלוס קסטנדה