דרור משעני

תיאור

דרור משעני (נולד בשנת 1975) הוא סופר, עורך, חוקר ספרות ומתרגם ישראלי.  

 

הוא בעל תואר ראשון בספרות עברית ובמשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני בספרות עברית מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מיוני 2005 ועד אפריל 2008 היה עורך המוסף ספרים של הארץ, וממאי 2008 ועד דצמבר 2013 היה עורך ספרות מקור בהוצאת כתר ספרים. בין השאר ערך את הספרים "גוף שני יחיד" מאת סייד קשוע, "נתניה" מאת דרור בורשטיין, "צ'חלה וחזקל" מאת אלמוג בהר ו"ביום שהמוזיקה מתה" מאת אופיר טושה גפלה. כיום הוא מלמד בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב.

 

בשנת 1998 זכה סיפורו "DRIVE" בתחרות הסיפור הקצר של הארץ. בשנת 2006 יצא לאור ספרו "בכל העניין המזרחי יש איזה אבסורד: הופעת המזרחיות בספרות העברית בשנות השמונים".

 

יצירתו העיקרית היא סדרת הרומנים הבלשיים שבמרכזם פקד אברהם אברהם. בסדרה יצאו הספרים: "תיק נעדר: אברהם אברהם, החקירה הראשונה" (2011, הוצאת כתר), "אפשרות של אלימות: אברהם אברהם, החקירה השנייה" (2013, הוצאת כתר), ו"האיש שרצה לדעת הכל"(2015, הוצאת אחוזת בית). בשנת 2018 נפרד משעני לזמן־מה מהבלש האהוב שלו כדי לכתוב את "שלוש", רומן על שלוש גיבורות בלתי נשכחות.

 

משעני תרגם את הספרים "ערבי פריז" ו"מות המחבר" מאת רולאן בארת, ואת "מהו מחבר?" מאת מישל פוקו. בשנת 2017 עלתה לשידור סדרת טלוויזיה המבוססת על תסריט של משעני ושירה חדד.

 

בשנת 2013 הוענק לו פרס היצירה לסופרים ומשוררים. "אפשרות של אלימות" זיכה את משעני בפרס ברנשטיין לשנת 2014. הרומנים בסדרה תורגמו לשפות רבות והיו מועמדים לפרסים ספרותיים בינלאומיים. משעני נשוי ואב לשני ילדים, מתגורר בתל אביב. הוא משמש כראש המסלול לכתיבה יוצרת בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב.

 

 צילום: גיא נחום לוי

 

פרוזה | אברהם אברהם | ביקורת | ספרות ישראלית | סיפור בלשי

ספרים מאת דרור משעני