נשים, שינה וחלומות

ד"ר ציפי דולב

תיאור

 

הנה כמה מהשאלות עליהן עונה ד"ר ציפי דולב בספרה

נשים, שינה וחלומות:

 

למה נשים סובלות מנדודי שינה?

מה הקשר בין השינויים ההורמונליים לקושי להירדם?
מה עושה הטלפון הסלולרי לשינה שלנו?
האם מומלץ לעשות ספורט לפני השינה?
על מה בעיקר חולמות נשים?
איך משפיעים דיכאון וחרדה על שנת הלילה?
מדוע לא כדאי להתמסר לכדור הקטן שמאפשר לנו לצלול לשינה נטולת דאגות?
 
כמעט כל אישה תסבול בשלב כלשהו בחייה מנדודי שינה. נשים סובלות פי שניים מהפרעות שינה מאשר גברים, ועם הגיל הפער מגיע עד פי ארבעה. למרות זאת, הן ממעטות לשתף את סביבתן בכך, ורואות בזה גזר דין שיש לקבלו, או לכל היותר להילחם בו בעזרת כדור שינה. בתרבות הסוערת ושופעת הפיתויים שאנו חיים בה סביב השעון, שינה ממילא נתפסת כאירוע שולי, כבזבוז זמן מיותר. 


בשפה שווה לכל נפש ובגובה העיניים, מספקת ד"ר ציפי דולב הצצה למנגנון השינה המופלא, מבהירה שהבנת הסיבות להפרעות שינה היא הדרך למניעתן, ומוליכה אותנו בבטחה לשינה מתגמלת. דולב היא פסיכיאטרית לבריאות האישה, שהתוודעה לתחום המגדר בפסיכיאטריה במהלך שנות עבודתה בניו יורק. היום היא מטפלת בעיקר בנשים, בדגש על הקשר שבין השינויים ההורמונליים לשינויים הנפשיים שהן עוברות בחייהן. 

מתוך הספר

"אנחנו הולכים לישון. הוא נרדם עוד לפני שהראש שלו מגיע לכרית. אני לא מאמינה שהוויכוח הסוער שניהלנו שעתיים קודם לכן לא מדיר שינה מעיניו. אני עדיין כעוסה מהוויכוח, חושבת גם על דברים רבים מהיום שחלף וממש לא מסוגלת להירדם. אני נזכרת בשיחת הטלפון שלי עם אימי, שכל כך העציבה אותי, חושבת על הבן בצבא, שלא שמעתי ממנו יומיים, טרודה מההרצאה שאני אמורה לשאת מחר ועדיין יש כמה תיקונים שאני צריכה לעשות בה. והוא? הוא כבר נוחר עמוקות. אני מזיזה אותו, כדי שלא ירעיש. הוא זז, אבל לא מתעורר. אני חושבת לעצמי: איך זה יכול להיות שהוא ישן כל כך עמוק ולא מוטרד מכלום, ולי ייקח עכשיו שעות לנקות את המוח עד שאהיה מסוגלת להירדם?" 


כל כך הרבה פעמים אני שומעת את הסיפור הזה, בגרסה כזו או אחרת, מהמטופלות שמגיעות אליי עם הפרעות שינה. אני מקשיבה ועונה תמיד אותה תשובה: "כן, יש הבדלים משמעותיים בין גברים לנשים, גם בתחום המאוד מוזנח ששמו שינה".
ההבדלים המגדריים בין גברים לנשים בנוגע לשינה ניכרים בעיקר לאחר גיל ההתבגרות. הם שילוב של סיבות רבות, ביניהן:

השפעה של הורמונים הקשורים לפוריות במעגל חיי האישה.
הבדלים במבנה השינה של גברים ושל נשים.
ריבוי התפקידים בחייה של האישה, המשפיע על רמת המתח ועל והשינה.
נטייה לדיכאון ולחרדה, ששכיחה פי שניים בקרב נשים בהשוואה לגברים.
מחלות גופניות ונפשיות של נשים, המשפיעות על השינה.