הורות ללא מסכות

דבש ניב, דריה מעוז

תיאור

הורות ללא מסכות קורא תיגר על קשר השתיקה האופף את הרגשות המעורבים, אך הטבעיים, שמתעוררים אצל הורים כלפי ילדיהם. הספר מגלה את הסודות הקטנים של משפחות רבות: קנאת הורים, העדפת אחד האחים, הקשר הסימביוטי והמעין־זוגי שיוצרים אבות ואימהות עם בנם או בתם, וגם האכזבה והתסכול שהם לעתים קרובות מנת חלקם של ההורים.

 

הספר, שנכתב על ידי הסוציולוגית, האנתרופולוגית והסופרת ד"ר דריה מעוז והיועצת דבש ניב, מבוסס על מחקר מקיף וכלולים בו יותר ממאתיים ראיונות אינטימיים עם גברים ונשים, חילונים ודתיים, בכל הגילים והמצבים המשפחתיים. 

מתוך הספר

את מסכַת ההורה המושלם עוטה כמעט כל אדם מהרגע שנולד לו ילד. זו מסכה שמציגה פנים שמחות, שלוות ומאושרות. רגשות אחרים, אפלים יותר, מודחקים. אימהות רבות מתלוננות על "קשר שתיקה" חברתי, שגורם להן להסתיר את קשיי האימהוּת והרגשות המעורבים שהיא מעוררת.

מיתוס האימהוּת המושלמת שמציגה להן החברה הוא רף גבוה שלא רבות מסוגלות לעמוד בו. גם מהאב מצופה למלא את תפקידו בהתמסרות שלמה, והחברה אינה סלחנית כלפיו אם הוא מביע לבטים וקשיים. אותה חברה, שמשתיקה ומדחיקה את רגשותיהם המורכבים של ההורים, גם מרבה לבקר אותם, בעיקר באמצעות המאמנים, הפסיכולוגים ואנשי התקשורת. רבים מאלה מציירים להורים תמונה בלתי מציאותית של תפקוּד הורי אידיאלי.

החלטנו לנסות לקרוא תיגר על נטייה חברתית זו, על קשר השתיקה, ולנפץ את מיתוס ההורה האידיאלי, אותו נרטיב קבוע ומוכתב מראש שמספר רק צד אחד של הסיפור. רצינו להראות שמנעד הרגשות של הורים כלפי ילדיהם רחב ומגוון בהרבה ממה שמותר להם להביע, או אפילו להודות בו בינם לבין עצמם.