האמת

אדוארד סנודן

שם מקור: Permanent Record

  • תרגום: עמנואל לוטם
  • עיצוב: גאלה קדם דפוס בע"מ
תיאור

אדוארד סנודן הדהים את העולם בשנת 2013, כאשר התנתק מהממסד המודיעיני האמריקאי וגילה כי ממשלת ארצות הברית חותרת בחשאי להשגת האמצעים שיאפשרו לה לנטר כל שיחת טלפון, כל מסרון וכל דוא"ל בעולם. כעבור שש שנים, סנודן מגלה לראשונה - בלהט ובגילוי לב חסר פשרות - כיצד השתתף בבניית המערכת הזאת ומה הניע אותו לחשוף אותה.

 

הספר מגולל את תולדותיו של סנודן החל בילדותו הכפרית בצפון קרוליינה ועד לתפקידיו כאדם בוגר ב־CIA וב-NSA, ומתאר את חייו של צעיר מבריק שגדל באופן מקוון עד שנעשה מרגל, נהפך לשובר שתיקה ובגלותו נעשה למצפונו של האינטרנט. 

 

סנודן זכה בפרסים רבים על שירותו לציבור, ובהם פרס החיים הנכונים, הפרס הגרמני לשוברי שתיקה, פרס ריידנהאור לאומרי האמת ועיטור קרל פון אוסייצקי מהליגה הבינלאומית לזכויות האדם. כיום הוא מכהן כנשיא מועצת המנהלים של הקרן למען עיתונות חופשית.

 

מתוך הספר

שמי הוא אדוארד ג'וזף סנודן. פעם עבדתי בשירות הממשלה, אבל עכשיו אני עובד בשירות הציבור. נדרשו לי כמעט 30 שנה כדי להבין שיש הבדל, ומשהבנתי, הסתבכתי באי־אלו צרות במשרד. כתוצאה מכך, אני מקדיש עכשיו את זמני לניסיונות להגן על הציבור מפני האיש שהייתי פעם - מרגל בסוכנות הביון המרכזית (CIA) ובסוכנות לביטחון לאומי (NSA), או סתם עוד איש היי־טק צעיר שיצא לבנות עולם שיהיה טוב יותר, כפי שהייתי סמוך ובטוח.

הקריירה שלי בקהילת המודיעין האמריקאית נמשכה רק שבע שנים קצרות. כלומר, רק שנה אחת יותר, עלי לומר בפליאה מסוימת, ממשך הזמן שאני נמצא בגלות, בארץ שלא בחרתי להיות בה. אבל במשך שבע שנות השירות האלה השתתפתי בשינוי המשמעותי ביותר בתולדות הריגול האמריקאי — שינוי מהמעקב הממוקד אחר יחידים למעקב המוני אחר אוכלוסיות שלמות. הייתי שותף לתהליך הטכנולוגי המאפשר לממשלה יחידה ללקט את כל התקשורת הדיגיטלית העולמית, לאחסן אותה לדורי דורות ולעשות בה חיפושים כאוות נפשה.