רשימות מן העבר - סדנה בכתיבה ביוגרפית

 • שני 02.09.19
  19:30-22:00

   

  "...וכאן אני מגיעה אל אחד מקשייו של כותב ספר הזכרונות – אחת הסיבות שבשלה רבים כל כך נכשלו", כתבה וירג'יניה וולף בממואר שלה, "רישום של העבר": "הם מזניחים את האדם שלו קרו הדברים. הסיבה לכך היא שכה קשה לתאר כל אדם באשר הוא. כך שהם אומרים: 'כך וכך קרה', אבל אינם מספרים מי הוא בעצם האדם שלו קרו הדברים. והמאורעות כמעט חסרי חשיבות, אם איננו יודעים למי הם אירעו. מי, אם כן, הייתי אני?"

   

  רשימות מן העבר היא סדנת כתיבה המתמקדת בסוגות הזיכרון: הממואר, הדיוקן והמסה הביוגרפית. ככותבי ממוארים וביוגרפיות אנחנו נוטלים לעצמנו את הזכות לספר את סיפורנו ואת סיפורם של הקרובים לנו כנגד כל המספרים האחרים: העיתונות, ספרי ההיסטוריה, מערכת החינוך, הפרסומות, השתיקה הגדולה. לספר את הסיפור שלנו – זו זכות ומעשה הומניסטיים לעילא ולעילא.

  את ההשראה לכתיבה נשאב מקריאה בסיפורים ביוגרפיים וממוארים מאת הרוקי מוראקמי, סימון דה בובואר, ז'אנט וינטרסטון, רג'א שחאדה, סירין אל חוסייני, ג'ואן דידיון, פטי סמית, סועאד עאמירי, רונית מטלון, אדריאן ריץ', מיכל בן נפתלי, נורה אפרון, אליזבת בישופ, וירג'יניה וולף, ג'ורג' אורוול וטובים רבים אחרים.

  אבל העיקר בסדנה הוא הכתיבה עצמה. בתחילת הדרך אזמין אתכם לבחור דמות בחייכם – הורה, סבתא, חברה או כל אדם קרוב אחר – שאת דיוקנה ואת סיפורה תכתבו לאורך הסדנה. ולחילופין, תבחרו סיפור, פרק חיים מעברכם, או היבט בקיומכם – עניין יצירתי, או מקצועי, או אישי כלשהו – שאותו תחקרו ושלתוכו תצללו במשך הסדנה כולה.

  נבנה את הרקע, נקים את התפאורה, ונלמד לאסוף פרטים בתחקיר (בראיונות, בארכיונים, במסמכים וביומנים). נבנה את העלילה. נתאר מה קרה. אבל בעיקר נקדיש מאמץ מיוחד לנסיון להבין בדיוק מי היא הדמות הזאת, שלה קרו הדברים, ולתאר אותה, להפיח בה חיים – בהתנהגות שלה, במחשבות שלה, בשינויים שהיא עוברת ועברה.

  נתקרב ככל האפשר אל הדמות שלנו – בין שהיא אנחנו ובין שהיא אדם אחר, קרוב לנו – וגם נשקיף ממעוף הציפור על חייה ונספר את סיפורה.

   

  * לטובת הליווי הצמוד בכתיבה, הסדנה תתקיים בקבוצות קטנות יחסית.

  * לטובת זמן התחקיר והעבודה בבית, ניפגש פעם בשבועיים. כל מפגש בן  שעתיים וחצי. בין המפגשים המשתתפים מוזמנים לשלוח אלי את משימות הכתיבה ולקבל עליהן משוב בכתב.

  *המפגשים מתקיימים באכסניה, בחנות הספרים "המגדלור", ברחוב מקווה ישראל 18 בתל אביב.

  *הסדנה תתקיים בימי שני, אחת לשבועיים, בשעות: 19:30 עד 22:00

   *תאריכי התחלת הסדנאות: קבוצה אחת החל ב-2 בספטמבר 2019, וקבוצה שנייה החל ב-9 בספטמבר, 2019

  *המחיר לסדנה בת 12 מפגשים ו-12 סבבים של התכתבות: 2,520 שקלים כולל מע"מ.

   

  מי המנחה? ארנה קזין, סופרת ומסאית, שמנחה אצלנו כבר יותר משמונה שנים מאות כותבות וכותבים בקבוצות וגם פנים אל פנים. ספרה "לטפס על ההר, או: איך לכתוב" (אחוזת בית) ראה אור בשנת 2015 והיה לרב מכר.

   

  לפרטים נוספים והרשמה בחנות המגדלור:

  03-6868225info@hamigdalor.co.il

   

  נוהל ביטול הרשמה:
  עד שבועיים לפני תחילת הסדנה- ללא דמי ביטול

  במהלך שבועיים לפני תחילת הקורס- 10% משכר הלימוד.

  בהודעה על ביטול אחרי מפגש אחד (באותו השבוע) – 20% מעלות הסדנה.

  אחרי שני מפגשים- אין החזר כספי ולא ניתן לבטל את ההרשמה

 • מיקום:
  האכסניה של המגדלור

ספרים הקשורים ל רשימות מן העבר - סדנה בכתיבה ביוגרפית

אירועים עתידיים

אירועי עבר