רשימות תל-אביביות

אברהם בלבן

  • עיצוב: דורית שפרשטיין
תיאור

אוסף מרשימותיו של המשורר, הסופר וחוקר הספרות אברהם בלבן, שהתפרסמו במוסף תרבות וספרות של עיתון הארץ בימי שישי, ובהן תיאור אוהב של תל אביב, עציה, רחובותיה, פינותיה הנסתרות ובעיקר האנשים שפוגשים בה.

 

בלבן מחבר ברשימותיו בין דמויות כביאליק, שלונסקי ואלתרמן ובין הרחובות הנושאים את שמותיהם, בין הגננים שנוטעים עצים לאדריכלים הבונים בתים, ובין כל אלה לאנשים הרבים שגרו בתל אביב בעבר וחיים בה בהווה.

 

הספר רואה אור בעקבות פנייתו של הסופר עמוס עוז, כמה חודשים לפני מותו, במכתב להוצאת עם עובד, ובו כתב:

זה שנים אני עוקב בשקיקה אחר רשימותיו התל אביביות של ידידי המשורר אברהם בלבן. אלה הן רשימות בעלות ערך ספרותי ממשי, אבל לא פחות מכך - חומר קריאה מרתק לכל אוהבי תל אביב (ומרתק לא פחות גם למי שלא כל כך אוהב אותה...).
אברהם מוליך את קוראיו אל פינות נעלמות שאחדות מהן נמצאות ממש במרחק שני צעדים מן המקומות שכל תל אביבי מכיר. את הפינות האלה אברהם מתאר ביד טובה ובעין חומלת ומחייכת, ותמיד נלווה אל כל אחת מן הפינות האלה סיפור מרתק: פרשייה היסטורית, זיקה אל יצירה ספרותית, ולפעמים גם רכילות עסיסית מעוררת תיאבון.
כמעט אין לי ספק שמבחר מרשימותיו, אם יופיע בספר, יהיה לא רק בעל ערך ספרותי קבוע ועומד, אלא גם ספר שיהיו לו קוראים רבים, ספר אשר רבים ישתמשו בו כמדריך טיולים יקר המלווה את הקורא אל מקומות אקזוטיים שמסתתרים ממש מתחת לאף.