רוזה האדומה - ביוגרפיה גרפית של רוזה לוקסמבורג

קייט אוונס

שם מקור: Red Rosa: A Graphic Biography of Rosa Luxemburg

תיאור

בביוגרפיה גרפית, המבוססת על כתביה ומכתביה הרבים של רוזה לוקסמבורג ועל תיעוד היסטורי, פותחת האמנית קייט אוונס צוהר חדש, עכשווי, בשפה נגישה ועם איורים מלאי הומור לעולמה ולרעיונותיה המהפכניים של דמות מפתח של השמאל הפוליטי ואחת ההוגות הבולטות בקנון של המחשבה הסוציאליסטית המהפכנית.

 

כיהודייה פולנייה בעידן של גזענות, שוביניזם גברי ומיליטריזם בוטים, התעקשה והצליחה לוקסמבורג להשמיע את קולה, להתגבר על דעות קדומות ולהיאבק על השקפותיה המהפכניות. אולם היא לא היתה רק פעילה פוליטית, אלא גם אינטלקטואלית מזהירה חדורת תשוקה למדעים, לטבע ולאמנות, וכמובן גם אשה פרטית, שמחה ואוהבת חיים, שאופן התנהלותה בעולם וקשרי הידידות שרקמה מעוררי השראה. 


שלא כרבים אחרים בשמאל הגרמני, שנסחפו בגל הלאומנות ששטף את אירופה בתחילת המאה העשרים, לוקסמבורג סירבה לתמוך במלחמה ביודעה שהיא משרתת בעיקר אינטרסים של בעלי הכוח וההון. בשנת 1919, לאחר שנים של מאסרים חוזרים ונשנים בשל פעילותה הפוליטית, היא נרצחה.

 

הביוגרפיה הגרפית, המפגישה את הקוראים עם לוקסמבורג כמו היתה בת זמננו, חושפת את דמותה של המהפכנית האדומה לקהלים חדשים, צעירים, שבכוחם לחולל שינוי.