רובוטית על אי בודד

פיטר בראון

שם מקור: The Wild Robot

תיאור

רוז הרובוטית נפלטת מספינה בים סוער, פוקחת את עיניה ומגלה שהיא נמצאת על אי לא מוכר. סביבה יש בעלי חיים מכל הסוגים וכולם חושבים שהיא מפלצת מזיקה, מתרחקים ממנה או מנסים לתקוף אותה. רוז אינה יודעת לשם מה נוצרה ולמה היא מסוגלת, אבל בעזרת כישורי הלמידה הרובוטיים שלה היא מסתגלת לסביבה החדשה ואט-אט מצליחה לכבוש את לב כולם. 

 

היא נאבקת באומץ באיתני הטבע ובחיות טרף, מאמצת ברווזון יתום לבן ומטפלת בו, נעזרת בבונים כדי להקים בית ומספקת מחסה מוגן לחיות האי במשך החורף הקשה.

 

ספרו המקסים של פיטר בראון, המלווה גם באיוריו, הוא סוג של משל חברתי והומניסטי, המעלה שאלות מרתקות על הישרדות, אנושיות, חברות, אהבה והורות.

 

מתוך הספר

ואז הגיע הארגז האחרון. הוא התקרב אל האי באותו נתיב בדיוק, כמו האחרים, אבל בִּמקום להתנפץ על הסלעים, הוא נחת על השברים של ארבעת הארגזים הקודמים. ואז הגיעו גלים נוספים והרימו אותו אל מחוץ למים. הוא התעופף באוויר, הסתחרר והבהיק, ולבסוף נשמט בחבטה על מדף סלע גבוה. הארגז נסדק והתפרק, אבל הרובוט שבתוכו נותר שלם.

 

***

עננים חפזו בשמים. עכבישים ארגו רשתות סבוכות. פירות יער הזמינו פיות רעבים. שועלים ארבו לארנבות. פטריות ביצבצו מערימות עלים לחות. צבים החליקו לתוך אגמים. טחב התפשט על פני שורשי עצים. נשרים גחנו על גוויות. גלי ים נחבטו בחוף. ראשנים נהפכו לצפרדעים, וזחלים נהפכו לפרפרים. ורובוטית בהסוואה התבוננה בכל אלה.