קוד סמוי

יובל דרור

תיאור

גוגל, פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, טינדר, ווייז - כשהטכנולוגיה נותנת, היא גם לוקחת. המחיר שאנחנו משלמים עליה גבוה, ועלול להיות עוד גבוה יותר. עד כמה אנחנו מודעים לזה? מעט מאוד. אם גם אתן מרגישות שהעולם הפך כאוטי, משונה, מוזר והזוי, יובל דרור מזמין אתכן למסע פוקח עיניים. 

 

קוד סמוי - כל מה שלא רוצים שתדעו ואתם חייבים לדעת על החיים בעידן הדיגיטלי מציג בצורה שיטתית, חדה ומרתקת את המחיר האמיתי של החיים בעידן הדיגיטלי, מסביר כיצד שירותים דיגיטליים מעצבים את תפיסת העולם שלנו, מתאר את ההשלכות הפסיכולוגיות, התרבותיות והחברתיות של העידן הטכנולוגי על חיינו, ומבהיר מדוע יש לנו תחושה שהמציאות יצאה מכלל שליטה.

 

ד"ר יובל דרור הוא סוציולוג, איש תקשורת ואקדמיה, העוסק בקשרים שבין בני האדם לטכנולוגיות שבהן הם משתמשים.

 

מתוך הספר

בתקופה האחרונה אני מרגיש שמשהו לא בסדר בעולם. נראה כאילו ההיגיון הפנימי, שאפיין אירועים והתרחשויות, נשחק ונעלם. כמו גליץ' במטריקס, אני מרגיש שכבר אי אפשר לתת פשר למה שקורה סביבי, שאין יותר אמת, סדר או היגיון, סיבה ותוצאה. תחת זאת נדמה שתהליכים גלובליים ומקומיים מתרחשים באופן אקראי, קפריזי, צצים משום מקום ואז נעלמים, טובעים תחת הכותרת של האירוע הבא, שהוא חסר היגיון כמו זה שקדם לו. יותר ויותר אני מזדהה עם המשפט שאמר מורפיאוס לניאו בסרט "מטריקס": "אתה נראה כמו אדם שמקבל את מה שהוא רואה כיוון שהוא מצפה להתעורר". האם אני חולם?

מדוע הבורסות שפרחו רק לפני רגע מתמוטטות, מי עומד מאחורי מתקפות הסייבר שפוגעות בארגונים ובממשלות, האם אפשר לסמוך על החדשות או שהן מזויפות, האם רובוטים ואלגוריתמים עומדים להשליך אותנו משוק העבודה או שמא הם יהיו מקור הישועה שלנו, האם אנו עדים לתקופה של מיתון או דווקא של צמיחה, אם טוב כל כך, למה רבים מרגישים רע כל כך, ואם רע כל כך, מדוע נראה שכולם כל כך נהנים והחגיגה בעיצומה?
מה ההסבר למערבולת שאליה נקלעה בריטניה לאחר שאזרחיה תמכו בהצעה לפרוש מהאיחוד האירופי? מה יקרה עכשיו עם הבריטים, עם האיחוד, עם המטבע, עם הדרכונים, עם הכלכלה, עם בית המלוכה, עם אליפות היורו בכדורגל? רגע, האירוויזיון!