קאיטוש המכשף

יאנוש קורצ'אק

שם מקור: Kajtuś czarodziej

תיאור

קאיטוש המכשף הוא ספרו המצוין של יאנוש קורצ'אק, שגיבורו הוא ילד מופלא בשם קאיטוש (אנטק) - אמיץ, חסר סבלנות, בעל רצון חזק ורעיונות מקוריים, שאהב יותר מכל מסתורין. הילד מתחיל להתאמן בקסמים, מפתח בכוח רצונו האדיר כוחות על טבעיים שונים ומגלה כי אכן יש לו כוחות לשנות את המציאות. הוא חי חיים כפולים, כלפי חוץ כילד רגיל, ובלבו פנימה קוסם בעל כוחות נסתרים. לאחר שהוא מעורר מהומה בעיר הבירה "ליש" (שניתן לזהות בה את ורשה), הוא מגורש ממנה ויוצא למסע נדודים והרפתקאות מרתק.  

 

הספר, שראה אור ב-1934, תורגם לראשונה לעברית תחת השם יותם הקַסָּם על ידי המשורר והמתרגם יוסף ליכטנבום, והודפס בהוצאת עם עובד בשנת 1944, כאשר דבר הירצחו של קורצ'אק עם תלמידיו כבר היה ידוע בארץ. הספר ראה אור במהדורות רבות ובשמות שונים, ובשנת 1987 הופיע בעם עובד תרגום חדש של הספר שנעשה בידי אורי אורלב, שזכה עבור תרגום זה בעיטור כריסטיאן אנדרסן לספרות ילדים ונוער לשנת 1988. הספר תורגם פעם נוספת על ידי יוכבד פרידמן וראה אור בשנת 2000 בהוצאת זמורה-ביתן

 

 עוד ספרים של יאנוש קורצ'אק ועל אודותיו במגדלור

 

מתוך הספר

ההקדשה בפתיח הספר:  

זהו ספר קשה. את הספר הקשה הזה אני מקדיש לנערים חסרי המנוחה, אלה שקשה להם להשתנות. צריך לרצות חזק ובהתמדה. צריך לחשל את כוח הרצון. צריך להביא תועלת. תמוהים הם החיים. דומים לחיזיון מוזר. למי שיש כוח רצון ותשוקה חזקה לשרת את הזולת, חייו יהפכו לחלום מופלא. גם אם הדרך אל המטרה היתה סבוכה, ורצופה סתירות. אולי עוד אכתוב פעם סיום. יאנוש קורצ'אק (1933)