עץ הקסמים 1 הכיסא האדום

אנדז'יי מלשקה

  • תרגום: ענת זיידמן
  • עריכה: שירה חפר
  • איור: אנדז'יי מלשקה
תיאור

דהירה על סוסים כחולים, טיסה במיטה מעופפת, הימלטות נועזת מגל צונאמי אדיר ומפגש עם אריה מכושף - אלו רק כמה מההרפתקאות בכיסא האדום, הראשון בסדרת עץ הקסמים - הסדרה המצליחה ביותר לילדים בפולין, שתורגמה ל-11 שפות ורואה עכשיו אור לראשונה בעברית בסדרת לוקוס פוקוס של הוצאת לוקוס.

 

אַנְדְזֵ'יי מָלֶשְׁקָה הוא סופר, מחזאי, תסריטאי ובמאי קולנוע פולני עטור פרסים. עלילות יצירותיו מתרחשות בעולם מודרני ומציאותי, שמתגלים בו לפתע אירועים קסומים. המפתח להצלחתה הגדולה של הסדרה טמון באופן שבו הספרים משלבים פנטזיה עם תיאורי מציאות מחיי הילדים, שאיתם הם יכולים להזדהות.

 

כך, למשל, בספר הראשון: כשהוריהם המוזיקאים של קוקי, פיליפ וטוֹשה מאבדים את עבודתם בתזמורת, נאלצים הילדים להתנהג יפה אל הדודה האיומה שלהם רק משום שהיא עשירה, כדי שהוריהם יוכלו לבקש ממנה עזרה. אלא שרגע לפני בואה לביקור, קוקי מוצא כיסא אדום שמגשים את משאלותיו של כל מי שיושב עליו. מאותו רגע ואילך שום דבר אינו צפוי. כשההורים נשלחים בכוחו של כישוף לנגן בספינת תענוגות, שלושת הילדים יוצאים למסע הרפתקני כדי להשיב אותם.  

מתוך הספר

בשנת 2000 פקדה את עמק הוָרְטָה סופה איומה ונוראה. היא נמשכה שלושה ימים ושלושה לילות ללא הפוגה. חיות מבוהלות הסתתרו במאורותיהן במעמקי האדמה, ילדים רכים כיסו את ראשיהם בכריות כדי לא לשמוע את קולות הרעם הבלתי פוסקים. בבתים רבים כבה האור, גגות התעופפו ברוח.

ביום השלישי לסערה היכה ברק בעץ אלון אדיר ממדים ועתיק יומין שניצב בראש גבעה, והוא התפוקק וקרס תחתיו. הבתים בעמק הזדעזעו והסופה שככה.

לא היה זה עץ אלון רגיל; זה היה עץ הקסמים. היה לו כוח עצום ומופלא, אך איש טרם גילה זאת.

העץ הובל אל בית החרושת, ושם ניסרו אותו ובנו ממנו חפצים שונים. בכל אחד מהם נשמר שביב של כוח הכישוף. חפצים לשימוש יומיומי קיבלו כוח שלא נודע כמותו בכל רחבי תבל. הם נשלחו לחנויות, ומאותו יום החלו להתרחש בעולם אירועים שהרעידו את אמות הסיפים.