עם נורית

ב"ז קדר

תיאור

עם נורית הוא ספר אישי, חושפני ונועז. המחבר, ב"ז קדר, פרופסור להיסטוריה של מסעי הצלב ומייסד בית הספר להיסטוריה באוניברסיטה העברית, מגייס את כישוריו המקצועיים כהיסטוריון, וחוקר בעזרת תיעוד רב שנים את אהבתו לאשתו שהלכה לעולמה, נורית כנען־קדר.

 

נורית כנען־קדר (2015-1938), פרופסור לתולדות האמנות שתרמה רבות לתחומי מחקר שונים ולחיי התרבות בארץ, היתה פמיניסטית לפני שנטבע מושג זה. האהבה בין השניים, שהאישי והמקצועי היו שלובים בה, ידעה תהפוכות רבות, ולאחר מותה החל ב"ז קדר בכתיבת הספר המתעד בפרוטרוט את אהבתם.

 

תוך כדי התהליך, הוא שופך אור על על המחיר שכנען־קדר נאלצה לשלם במאבק על מקומה, על הנורמות שהיו נהוגות באקדמיה הישראלית ועל פרשה המסעירה עם צאת הספר את התקשורת והמיליה האקדמי.

 

 

מתוך הספר

מתוך פתח הדבר לספר מאת אווה אילוז:

עם נורית מתאר אשה הרחוקה מלהיות אשה אידיאלית. עינו וידו של ההיסטוריון לא נרתעות אף פעם, ודבֵקות בעובדות תמיד. ואולם, ניטרליות זו רחוקה מלהיות מנוכרת, ומצליחה להביע אהבה מרַגשת הרבה יותר מאהבה רומנטית או סנטימנטלית […] מבטו של ההיסטוריון פוגש את מבטו של האוהב: הוא מתבונן בה כאילו היא הר געש שהלַבּה חייבת לפרוץ מתוכו, תופעת טבע רבת עוצמה ויופי המותירה רושם עז.