סמוצ'ה, ביוגרפיה של רחוב יהודי בוורשה

בני מר

שם מקור: 45-291039

תיאור

רחוב יהודי בוורשה שנמחה לחלוטין בשואה מוקם לתחייה - באמצעות מילים - בסמוצ'ה: ביוגרפיה של רחוב יהודי בוורשה.

 

בין שתי מלחמות העולם היה רחוב סמוֹצֶ'ה מיקרוקוסמוס של חיים שלמים ושל החיים היהודיים בפרט. הרחוב שקק חיים, פעלו בו בתי כנסת ותיאטרון, בזאר ובתי קפה, ובבתיו הצפופים התגוררו עשרות אלפי אנשים, בהם שומרי מצוות, ציונים, אנשי בּוּנד וקומוניסטים; סנדלרים ותופרות, משוררים ונשות רחוב.

 

בספר מתחקה בני מר אחר סיפור הרחוב באמצעות שברי ידיעות מעיתונות התקופה, טקסטים ספרותיים, עדויות שבעל פה ותצלומים. התוצאה המרתקת והמרגשת היא מעין מדריך למטייל בוורשה של העבר, שאפשר לצאת איתו לטיול - מדומיין או ממשי - בוורשה הנוכחית.

מתוך הספר

לפני המלחמה הכירו רוב תושבי ורשה את רחוב סמוצ'ה מדיווחי המשטרה. האזור היה לא יפה, לא נעים ולא בטוח. "בחצר בית מספר 29 התפתחה פעם תגרה בין שניים. אחד נגס באפו של האחר, שרולוב מרחנוב בן השש־עשרה. 'הקניבל' ברח. מרחנוב המעוות הובהל לבית החולים", דיווח קוּריֶר וַרְשַבְסְקִי ב-5 בינואר 1927.

התיאור הזה מופיע, שלא במפתיע, בפרק "הרחוב הלא יפה: סמוצ'ה" בספר Żydowski Muranów I okolice (מוּרָנוֹב היהודית וסביבתה), שראה אור בוורשה ב-2012. ובכל זאת משמח למצוא אותו שם, כי שמו של רחוב סמוצ'ה נפקד כמעט לחלוטין מהספרות הפולנית בין שתי מלחמות העולם. במהלך החיפוש שלי אחר הרחוב למדתי להוקיר כל אזכור, ואפילו תיאור לא מלבב שכזה.